Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

ACC13.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB, TL Mevduata Dönüşüm Kurallarındaki Değişikliği Detayları ile Açıkladı!

*2021’in son gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk Lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşüm desteğinde dönüşüm kurları ve altın dönüşüm fiyatıyla ilgili yeni düzenleme yaptı. Daha önce saat 11:00'de belirlenen dönüşüm kuru için bundan böyle dövizin Türk lirasına çevrildiği gün Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen döviz alış kuru geçerli olacak. Konuyu detaylandıran TCMB, dönüşüm kurunun; Merkez Bankası tarafından saat 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 ve 15:00’de ilan edilen ve döviz tevdiat hesapları ile döviz cinsinden katılım fonu hesaplarında bulunan dövizin Türk lirasına çevrildiği saat itibarıyla en son açıklanmış olan döviz alış kuru olacağını belirtti.

*Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; Altın hesaplarından TL'ye çevrilen mevduatta, stopaj oranının sıfır olarak uygulanacağı belirtildi.

*TÜİK tarafından açıklanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE); Kasım’da aylık bazda yüzde 3,00 oranında artış gösterdi. Böylece, yıllık gerçekleşme yüzde 38,08 düzeyinde oldu.

*Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayına ilişkin “Dış Ticaret” istatistiklerini de yayımladı. Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 oranında artarak 5 Milyar 402 Milyon Dolar’a yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2020 Kasım ayında yüzde 76,1 iken, 2021 Kasım ayında yüzde 79,9'a yükseldi.

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurlar ile ilgili yaptığı açıklamalarda: "Döviz kurunda yaşanan, ülkemiz ekonomisinin gerçekleriyle ve ilerleyişiyle uyumlu olmayan dalgalanmayı, serbest piyasa kuralları çerçevesinde aldığımız tedbir paketiyle ortadan kaldırdık. Yılbaşından itibaren kurun bu hafta başındaki gibi makul bir seviyede istikrar kazanacağına inanıyoruz” dedi. Erdoğan, enflasyon konusunda ise: “Küresel emtia fiyatlarındaki artış yanında kurdaki dengesiz yükselişin tetiklenmesiyle ortaya çıkan fahiş fiyat oyunlarıyla mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

*Bir çok gelişmiş ülkedeki Yılbaşı tatilleri ve erken kapanışlar nedeniyle önemli bir ekonomik verinin takip edilmediği küresel tarafta ise; önceki gün 1,9 Milyon civarında kişinin Covid-19’a yakalanmış olması nedeniyle gündem yine Omicron varyantıydı.  İngiltere’den gelen haber akışında; ülkenin ilaç ve sağlık ürünlerini düzenleyici kuruluşu MHRA’nın, Pfizer'ın Kovid-19 için geliştirdiği antiviral hapı için (belirli şartlar altında) onay verdiğinin açıklanması önemliydi.

*Yılın son işlem gününde; Dolar Endeksinin 30 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesini test etmesi de kritik gelişmelerdendi.

İç Tarafta; Enflasyon Rakamları, Küresel Tarafta; İmalat PMI Dataları Kritik Olacak!

Yeni yılın ilk işlem gününün ekonomik takvimininde; yurtiçinde enflasyon rakamlarını, küresel tarafta imalat PMI datalarını dikkatle takip edeceğiz.

Ayrıca, küresel çapta; Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemi’ye ilişkin gelişmeler, İç tarafta da; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları, fiyatlamalar açısından yine  takip edilecek.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!