Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H1-290922.png

Günlük Forex Bülteni

 İngiltere Merkez Bankası (BoE), Sterlini istikrara kavuşturmak amacıyla geçici olarak uzun vadeli Birleşik Krallık devlet tahvilleri satın alacağını duyurdu. Açıklama sonrasında İngiliz sterlinini dengeledi ve 5.00% ‘in üzerine çıkan İngiltere 30 yıllık tahvil getirileri 4.00% ‘ün altına sarktı. ABD Borsaları, İngiltere Merkez Bankası’nın finansal piyasalarını istikrara kavuşturmak için tahvil satın alacağını açıklamasıyla 2022’deki dip seviyelerden yükselişe geçti. ABD Hazine tahvil getirileri, son yıllarında en yüksek seviyelerinden geriledi. 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, 2008′den bu yana ilk kez %4′ün üzerine çıktıktan sonra günü yaklaşık %3,7′de kapattı. Dow ve S&P 500 altı günlük kayıp serisini sonlandırdı. Dow %1.88 artışla 29.683.74′e yükseldi. S&P 500, 2021 sonrasında en düşük seviyesini test ettikten bir gün sonra %1.97 artışla 3.719.04′e yükseldi. Nasdaq Bileşik Endeksi %2,05 artışla seansı 11,051,64 seviyesinde tamamladı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyon beklentilerinin sabit kalmasını ve fiyat artışlarının hedefe dönmesini sağlamak için önümüzdeki birkaç toplantıda borçlanma maliyetlerinin artırılacağını söyledi. Lagarde, Euro Bölgesi ve ABD'deki enflasyonun arkasındaki nedenlerin farklı olduğunu, bu yüzden bununla farklı bir şekilde mücadele etmeleri gerektiğini belirtti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Elderson, enflasyonun şu anda çok yüksek olduğunu ve bir süre boyunca yüksek kalacağını söyledi.
 San Francisco FED Başkanı Daly, ABD merkez bankasının yüksek enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduğunu, ancak bunu ekonomiyi daralmaya sürüklememek için mümkün olduğunca dikkatli yapılmak istediğini söyledi. Atlanta FED Başkanı ve Bostic, temel senaryonun FED'in faiz oranını Kasım ayında 0,75 puan ve Aralık ayında 0,5 puan artırması yönünde olduğunu belirtti. Chicago FED Başkanı Evans, en yüksek faiz oranına Mart 2023'te ulaşılması gerektiğini söyledi.
 Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin Rusya ile ticarete ek yaptırımlar önermeye karar verdiğini duyurdu.
 Uluslararası Para Fonu, İngiltere hükumeti tarafından ortaya konan yeni ekonomik önlemlerin muhtemelen eşitsizliği artıracağını belirtti.
 İngiltere Merkez Bankası (BoE) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tahvillerin yeni zirvelere ulaşmasının ardından bankanın düzenli piyasa koşullarını yeniden sağlamak için geçici olarak uzun vadeli Birleşik Krallık devlet tahvilleri alacağını duyurdu. Alımlar 28 Eylül-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak.
 ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, Rus petrolüne bir fiyat sınırı koymanın kritik olduğunu vurguladı.
 ABD’de MBA haftalık mortgage başvuruları raporuna göre, 30 yıllık sabit faiz 2 Eylül'de sona eren haftada 27 baz puan artarak %6.52'ye yükseldi ve 2008 ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Mortgage başvuruları bir hafta öncesine göre %3.7 düştü.
 ABD mal ticareti açığı, ithalatın düşmesiyle Ağustos ayında üst üste beşinci ay daraldı. ABD'nin mal ticaret açığı, azalan ithalat talebi ve güçlü doların Amerikan etkisiyle Ağustos'ta %3,2 düşerek 87,4 milyar dolara geriledi. Mal ithalatı %1,7 azaldı; ihracat %0,9 düştü. Toptan satış stokları %1,3 arttı; perakende %1,4 artış kaydetti. Sermaye malları ithalatı %1,8 düşerken, tüketim malları ithalatı %0,2 düştü.
 GfK Çarşamba günü yayınladığı raporda, Almanya'da tüketici güveninin Ekim ayında aylık 5,7 puan daha düşerek eksi 42,5 puana gerilediğini açıkladı. Düşüşün önde gelen nedeni, 22.4 puan düşüşle eksi 67.7 puana gerileyen gelir beklentileri oldu. Öte yandan, satın alma eğilimi göstergesi bir önceki aya göre 3,8 puan düşerek eksi 19,5'e indi.
 Yuan, Çarşamba günü dolar karşısında 7,2 seviyesini geçerek 2008′den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!