Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY_290921.png

Fx Günlük Bülten

YURT İÇİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Putin ile görüşmek üzere Soçi’ye gidecek. Bloomberg News’un haberine göre öncelikli gündem Suriye olacak. Ayrıca S-400 ile ilgili haber akışı da takip edilecek. Erdoğan 24 Eylül’de ABD CBS televizyonunda yayınlanan röportajında ABD’nin itirazına rağmen Türkiye’nin Rusya’dan yeni S-400 hava savunma sistemi alımında ilerleyebileceğini söylemişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Kamu Maliyesi Raporunda bu yıl büyümenin yüzde 9 olacağı öngörüldü. Raporda ayrıca cari harcamalardaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gül, faizlerin düşürülmesi için bütçe açığının sınırlı tutulması ve cari açığın asgariye indirilmesi gerektiğini söyledi.

S&P Global Türkiye büyüme tahminini yüzde 6,1’den yüzde 8,6’ya çıkardı. Kuruluş işsizliğin ise 2021 sonunda yüzde 17'i aşmasını, politika faizinin ise yüzde 16'ya inmesini bekliyor.

Fitch de TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirimi kararı ve sözlü yönlendirmede yaptığı değişikliğin enflasyonu kontrol altında tutma konusundaki zorluğu artıracağını belirtirken, zayıf para politikası kredibilitesini yansıttığını kaydetti.

 

YURT DIŞI

Dün yapılan ABD Senatosu Bankacılık Komitesi oturumunda ABD’nin borçlanma tavanı ilgili açıklamalar öne çıktı. Powell ve Yellen, borçlanma tavanının yükseltilmemesinin çok olumsuz etkileri olacağı konusunda uyardı. Yellen Kongre’nin 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltmek veya askıya almak için harekete geçmemesi halinde Hazine’nin nakdinin tükeneceğini belirtti.

Powell’ın yeniden atanması haberleri yeniden manşetlere taşınmaya başlandı. ABD’li Demokrat Senatör Elizabeth Warren, Powell için “tehlikeli bir adam” ifadelerini kullandı ve Powell’a ikinci bir dönem göreve devam etmesi konusunda destek vermeyeceğini söyledi.

Evergrande varlık satışına başladı. Evergrande, Shengjing Bank Co. bankasında sahip olduğu %20 hisseyi, yerel Shenyang hükümetine 1,55 milyar dolara satmayı kabul etti. Banka, yaratılan bu gelirin kendi bünyesindeki borçların kapatılmasında kullanılmasını talep etti. Bu nedenle satış, Evergrande’nin tahvil ödemeleri ile ev sahiplerine olan borçlarını kapatması konusunda yardımcı olmayacak.

S&P 500 dün teknoloji hisseleri öncülüğünde yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti. Nasdaq 100 endeksi %2,9 ile mart ayından bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!