Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

290622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    G7 Sonuç Bildirgesi: IEA ile koordinasyon içinde, fiyat artışlarını azaltmak için ek önlemler araştıracağız. Putin'in rejimine ve onun Ukrayna'ya karşı saldırısı için ciddi ve acil ekonomik bedeller uygulamaya devam edeceğiz.
•    G-7 ülkeleri, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle "ağır ve acil ekonomik maliyetler" getirme sözü vererek, belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesini araştıracaklarını duyurdu.
•    ABD yönetimi, Rusya'nın savunma sanayisini hedef alan yeni yaptırımlar açıklarken, Rus altınının ithalatına yasak getirdi.
•    Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, NATO, Rusya ve Çin'i tartışacak, stratejik konsept yayınlayacak. 
•    Rusya Büyükelçiği Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Lavrov, gelecek hafta Bali'de G20 Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağını söyledi.
•    Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Letonya Merkez Bankası Başkanı Martins Kazaks, - Temel senaryo temmuzda 25, eylülde 50 baz puan faiz artırımı. Önden yüklemeli faiz artırımı mantıklı olabilir. Temmuz ayında da 50 puan faiz artırımı incelemeye değer. Faiz oranlarını hızlı şekilde artırabiliriz.
•    ECB Başkanı Lagarde, Eylül ayında yapılan faiz artışının büyüklüğü gerekirse daha yüksek olacak. Euro Bölgesi’nde enflasyon istenmeyen derecede yüksek. Temmuz ayında 25 Bps artış yapma niyetini tekrar teyit etti. Enflasyon görünümü iyileşmezse daha hızlı hareket etmek için yeterli bilgiye sahip olacağız, ancak bu taahhüt, verilere bağlı. Faiz oranı ayarlamasının hızına yönelik koşullu yaklaşım, normalleşmeyi geciktirmekle karıştırılmamalıdır, politika duruşumuz net bir tepki fonksiyonuna dayanıyor.
•    Belçika Merkez Bankası Başkanı ve ECB Üyesi Wunsch, Eylül'de 50 baz puanlık faiz artışı konusunda rahatım. 200 baz puanlık faiz artırımına "nispeten hızlı" ihtiyaç var. Enflasyon daha yüksek bir rejime geçme riskiyle karşı karşıya.
•    New York Fed Başkanı Williams, ABD ekonomisi güçlü, finansal koşullar sıkılaşıyor. Resesyon benim için temel durum değil. GSYH'nin bu yıl için %1-1.5% olmasını bekliyorum. Enflasyonu düşürmek için önümüzde bir patika var. Fed fon oranının % 3.5-%4 olması mantıklı. Önümüzdeki toplantıda 50 veya 75 bps tartışılabilir. 
•    San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, kendi projeksiyonlarına göre büyümenin yüzde 2'nin altına gelebileceğini, ancak negatif bölgeye geçmesini beklemediğini söyledi.    
•    ABD’de S&P/CS Konut Endeksi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD'de mal ticareti açığı, mayısta aylık bazda yüzde 2,2 azalarak 104,3 milyar dolar ile 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de CB Tüketici Güven Endeksi beklenti altında kaldı.

Yurtiçi
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(NATO Zirvesi) dün sabah Sayın Biden ile bir görüşme yaptık. Bu akşam tekrar bir araya gelme arzusunu ifade etti. Biz de 'olabilir' dedik." Erdoğan: Bu ara ABD ile en önemli görüşmemiz F16 meselesi, orda da hala bir oyalama taktiği gidiyor. NATO'nun bir numaralı ülkesi ABD, tırlar dolusu silahlar (Suriye'nin kuzeyi) ABD'den geldi, daha bu sabah konuştuk kendisiyle (Biden), görüşmemizde kendine yine söyleyeceğim.
•    Bugün gerçekleşmesi planlanan Biden-Erdoğan görüşmesi netleşti. İkili bir görüşme olacak. F-16 konusu masadaki en önemli gündem başlıklarından birisi.
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında "Üçlü Muhtıra" imzalandı.
•    Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemesi karşısındaki talepleri: PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü. Savunma sanayii alanında ambargo ve kısıtlamalara gidilmemesi. Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması.
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, BDDK tarafından açıklanan türev işlem, konut kredileri ve nakit döviz pozisyonu yüksek şirketlere TL kredi sınırlandırılması kararları için Bloomberg'e “Önemli olan bu kararların verdiği mesajlar. Biz diyoruz ki, paralarını alıp gidip bu parayla döviz alma ve aldığımız kararların hepsi geçici.” dedi.
•    Societe Generale, Türkiye'de enflasyonunun %80'in üzerine çıkmasının çok muhtemel olduğunu, merkez bankasının ise gösterge faiz oranını muhtemelen 12 ay daha %14'te tutacağını söyledi.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!