Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD290322.png

Günlük Forex Bülteni

Alman Ekonomi Bakanı’nın, Rus Petrolü ve Gazı’ndaki Olası Kesintiye Hazırlıklı Olduklarını Söylemesi; Enerji Fiyatlarını Düşürdü!

Yeni haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalarda; tahvil faizlerinde yaşanan yükselişlerin oluşturduğu kısmi baskı ile başladık. Devlet tahvil faizlerinin son yıllardaki rekorlarını tazelemesinin ardından ilk hamle Japonya Merkez Bankası’ndan geldi. BoJ, 10 yıl vadeli Japon tahvil faizinin son 6 yılın en yüksek seviyesine yükselmesinin ardından; getiri eğrisini savunmak için bu yıl ikinci kez tahvil piyasasına girmeye ve 10 yıl vadeli Japon devlet tahvilinden yüzde 0.25 faiz oranı ile sınırsız miktarda satın almaya karar verdi. İlerleyen saatlerde, ABD tahvil faizleri önderliğinde tahvil faizlerinde yaşanan geri çekilmeler ve yine Rusya-Ukrayna müzakerlerinin İstanbul’da yeniden başlayacağına dair haber akışları ile risk iştahında toparlanma ortaya çıktı.

Rusya ve Ukrayna heyetlerinin İstanbul’da yapılacak yeni tur müzakerleri öncesinde, Rusya tarafından Dışişleri Bakanı Lavrov ve Kremlin Sözcüsü Peskov’dan açıklamalar geldi. Lavrov: Müzakerelerin yüz yüze İstanbul’da başlayacağını ve müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını ümit ettiğini söyledi. Peskov ise: Putin ile Zelensky arasında bir görüşme yapılması fikri konusunda bir ilerleme olmadığını belirtti.

Batılı ülkelerin, Rus petrol ve doğalgazına yönelik yaptırımlarına, Rusya cephesinin gelen misilleme; ödemelerin Ruble cinsinden olmasıydı. Bu konu hakkında da konuşan Kremlin Sözcüsü Peskov: Avrupa, ödemeleri Ruble olarak yapmayı reddeder ise gerekli kararları vereceklerini ve kesinlikle gazı bedelsiz vermeyecekleri söyledi. Avrupa cephesinde ise, bu konuya dair Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck’den gelen açıklamada: G7’nin, Rusya’nın enerji faturalarının Ruble olarak ödenmesi talebini reddettiği ve Rusya’nın enerji ihractını durdurma olasılığına karşı da hazırlı oldukları belirtildi.  Özellikle de, bu açıklama sonrasında enerji fiyatlarında geri çekilmeler oluştu.

Yeni Günde Dikkatler; Türkiye’deki Müzakerelerde Olacak!

Yeni günde de; Türkiye’de gerçekleşecek olan Rusya-Ukrayna müzakerelerinden gelecek açıklamalar gündemimizin en üst sırasında olacak. Ayrıca, majör merkez bankalarının yetkililerinin yapacağı açıklamalar ve bu kapsamda tahvil piyasalarında oluşan hareketler de; ekonomik takvimdeki bazı önemli verilerle birlikte takip edilecek.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!