Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX291221.png

Günlük Forex Bülteni

Covid-19 Vakalarında Görülen Hızlı Artışlar, Piyasalarda Bir Miktar Tedirginliğe Neden Oldu!

*Yurt içi tarafta, dünkü işlem gününde de; TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. TCMB, yaptığı açıklamada: TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimi yayımladığını duyurdu. Buna göre 29 Aralık 2021 tarihinde(bugün); 100 Milyon Doları 1 ay vadeli ve 100 Milyon Doları 3 ay vadeli olmak üzere toplam 200 Milyon Dolar ile 4 Ocak 2022 tarihinde 100 Milyon Doları 1 ay vadeli ve 100 Milyon Doları 3 ay vadeli olmak üzere toplam 200 Milyon Dolar tutarında ihale düzenlenecek.

*Fiyat İstikrarı Komitesi, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığındaki ilk toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında açıklanada bulunan Nebati: “Fiyat İstikrarı Komitesi toplantımızın ilkini gerçekleştirdik, enflasyon ile ilgili gelişmeleri ve bu konudaki risklere ilişkin atılacak adımları konuştuk” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan ilerleyen saatlerde yapılan açıklamada ise: "Toplantıda, ilk olarak küresel enflasyon gerçekleşmeleri ve emtia piyasalarındaki gelişmeler ele alınmıştır. Ardından yurt içi enflasyon gelişmeleri ve enflasyon görünümüne yönelik riskler bütüncül bir bakış açısı ile ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, döviz kurlarında ve emtia fiyatlarında yaşanan gelişmeler ile bunların fiyatlama davranışları üzerindeki etkisi detaylı analiz edilmiştir. Ekonomi politikalarımızın önceliklerinden birisi olan fiyat istikrarı çerçevesinde yönetilen/yönlendirilen fiyatlar vasıtasıyla bugüne kadar hayata geçirilen uygulamalar ile bundan sonraki süreçte atılacak adımlar görüşülmüştür” denildi.

*Küresel tarafta, Omicron varyantına dair gelişmeler dün yine takibimizdeydi. Önceki gün Blooomberg’in haberine göre küresel çapta 1 Milyon 450 Bin civarında rekor Covid-19 vaka artışının görülmüş olması, birkaç gündür piyalasarda devam eden risk alma iştahı artışını bir miktar törpüledi.

*Çin Merkez Bankası piyasalara yedi günlük ters repo aracılığıyla yaklaşık 30 milyar dolarlık likidite sundu. 2 ayın en yüksek likiditesinin sağlanması sonrasında konuşan Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang: Çin’in finansal sistemindeki risklerin kontrol eidlebilir düzeyde olduğunu söyledi.

*Fitch, son aylarda borç kriziyle çalkalanan Çin emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rapora göre; konut satışlarının yüzde 30 düşmesi durumunda, Fitch'in derecelendirdiği 40 kuruluştan yaklaşık üçte birinin nakit sıkışıklığı yaşayabileceği belirtildi.

*ABD’de açıklanan S&P/CS Konut Fiyat Endeksi, aylık bazda yüzde 0.8’lik artış gösterirken; senelik artış oranı ise son 4 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 18.4’e geriledi.

Yurtiçinde, Bugün ; TCMB’nin Açıklayacağı “2022 Para ve Kur Politikası” Önemli Olacak!

Yeni günün ekonomik takviminine; Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları ile başladık. Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı; haftalık ham petrol stokları ve ABD petrol üretim rakamlarının da petrol yatırımcıları açısından önemli olacağı günün devamında, piyasalar için; ABD’den Mal Ticaret Dengesi  ve Askıdaki Konut Satışları verileri de takip edilecek.

Keza, küresel tarafta; ABD’de dün 441 Bin’in üzerinde rekor düzeyde Covid-19 vakaları görülmesi sonrasında hayli kritik hâl alan Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemi’ye ilişkin gelişmeler, iç tarafta; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları ve bu çerçevede TCMB’nin yayımlayacağı “2022 Yılı Para ve Kur Politikası” takibimizde olacak.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!