Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-291122.png

Günlük Forex Bülteni

Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, düşük arz esnekliğinin daha yaygın hale gelmesinin, son yıllarda olduğundan daha dalgalı bir küresel enflasyon dönemine geçişle sonuçlanabileceğini söyledi. Brainard "Yakında daha yavaş bir artış hızına geçmenin muhtemelen uygun olacağını düşünüyorum, ancak vurgulanması gereken asıl önemli nokta, yapacak ek işlerimiz olduğu" dedi.
New York Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankası'nın hala enflasyonu düşürmek için yapması gerekenler olduğunu, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. 
St Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun yüzde 2 hedefine geri getirilmesi için faiz artırımlarının biraz daha artırılmasına, gelecek yıl ve 2024'e girerken o seviyelerde tutulmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu'na  yaptığı konuşmada bankanın gelecekteki faiz artırımlarının boyutu ve sayısıyla ilgili seçenekleri açık tuttu ve bunun bir dizi değişkene bağlı olacağını söyledi. Lagarde, "Ne kadar ileri gitmemiz ve oraya ne kadar hızlı gitmemiz gerektiği, güncellenen görünümümüze, şokların kalıcılığına, ücretlerin ve enflasyon beklentilerinin tepkisine ve politikamızın aktarımına ilişkin değerlendirmemize bağlı olacaktır." dedi.
Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) enflasyonla mücadele edecek kadar para politikasını sıkılaştırmama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek, fiyat artışını soğutmak için ekonomik gerilemenin gerçekten gerekli olduğunu da sözlerine ekledi.
İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, faiz artışlarının enflasyonu hedefe döndürmek için yetersiz olduğunu söyledi. Parasal sıkılaşma kademeli ve öngörülebilir olması gerektiğini belirten ECB üyesi, İspanya'nın 2023'te mali konsolidasyona başlaması gerektiğini de belirtti.
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Peter Kazimir, Euro bölgesinde resesyon yaşanma riskinin büyüdüğünün altını çizdi. Kazimir, Slovakya'daki finansal istikrar raporunu açıklarken merkez bankasının "olumsuz ekonomik gelişmelere rağmen" faiz oranlarını artırmaya devam etmeyi planladığını belirtti.
Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Almanya'da enflasyonu gelecek yıl büyük olasılıkla yüzde 7'nin üzerinde kalacağını ve Euro Bölgesi'nde enflasyonun ne zaman ECB'nin yüzde 2 hedefine geri geleceğini belirsiz olduğunu söyledi.
Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mal barometresinin trendin altına düştüğünü ve ticaret büyümesinin 2022'nin kapanış aylarında ve 2023'e doğru yavaşlayacağını belirtti.
Japonya'nın perakende satışları, Ekim ayında yıllık bazda %4,3 artarak 13,1 milyar Yen'e ulaştı. Sektörde beklenenin altında gerçekleşen genişleme, geçen ayki %4,8’lik artışın ardından geldi. Aylık bazda perakende satışlar ise Ekim ayında %0,2 arttı.
Japonya'nın işsizlik oranı Ekim ayında aylık mevsimsellikten arındırılmış bazda %2,6 olarak açıklandı. Japonya işsizlik oranı Eylül ayında görülen işsizlik oranıyla karşılaştırıldığında değişmedi. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!