Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

XAUUSD-280922.png

Günlük Forex Bülteni

FED Başkanı Powell ve ECB Başkanı Lagarde, Fransa Merkez Bankasının ev sahipliğinde düzenlenen kripto ekosistemi hakkındaki toplantıdaki konuştular. Lagarde, kriptoların geleneksel merkez bankacılığı üzerinde baskı oluşturduğunu ve dijital Euro yaratılmasının gerekli olduğunu belirtti. Powell ise, DeFi ekosistemindeki önemli yapısal sorunları ortaya çıkardığını ve daha uygun düzenlemesi gerektiğini belirtti.
 Chicago FED Başkanı Charles Evans, ABD merkez bankasının enflasyonla mücadelesinde faiz oranlarını çok hızlı yükseltmesinden endişe duyduğunu söyledi. Evans, daha fazla dış şok olmaması koşuluyla ABD ekonomisinin resesyondan kaçınabileceği konusunda iyimserliğini sürdürdüğünü söyledi. Evans, FED’in bu yıl faiz oranlarını muhtemelen 100 ila 125 baz puan daha artırmasını beklediğini de belirtti. Louis FED Başkanı James Bullard Salı günü yaptığı açıklamada, ABD ana faiz oranının %4,5'te zirve yapacağını tahmin ettiğini söyledi. Philadelphia FED Başkanı Harker, yükselen konut fiyatlarının, artan gıda maliyetleriyle birlikte enflasyonun ana itici gücü olduğunu belirtti. Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Kashkari, FED’in geçmişteki faiz oranlarını düşürme hatasını tekrar etmeyeceğini ve yumuşak bir inişin hala mümkün olduğunu söyledi. Kashkari, sıkılaştırma politikasının enflasyonda düşüş belirtileri görülene kadar devam edeceğinin altını çizdi ve fiyatların yüksek olmasının nedeninin talepteki artış, arz darboğazları ve Ukrayna’daki savaş olduğunu vurguladı.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Salı günü bölge ekonomisine ilişkin istatistiklerin gelecekteki faiz artırımlarının sayısını ve miktarını belirleyeceğinin altını çizerek, merkez bankasının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırmaya devam edeceğini belirtti.
 Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala yaptığı konuşmada, dünyanın küresel bir durgunluğa doğru ilerlediğini söyledi. Okonjo-Iweala, “Dünya çok zor bir yerde. Güvenlik, enerji ve gıda fiyat şoklarıyla birden fazla krizle boğuştuğumuz bir durum var” dedi.
 ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Avrupa’ya yönelik enerji güvenliğinin sağlanmasının Washington’un birinci önceliği olmaya devam ettiğini söyledi. Blinken, “Rus petrolüne fiyat üst sınırı uygulamak için çalışıyoruz” dedi. Blinken, ülkenin petrol üretiminin günde 500.000 varil arttığını, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 20 arttığının altını çizerek, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin en büyük LNG tedarikçisi olduklarını da belirtti.
 İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Pill, “para politikasını normalleştirmenin ülkeler arasında bir yarış olmadığını ve piyasaların bazen bundan rahatsız olduğunu” vurguladı. İngiltere 30 yıllık tahvil getirisi, yirmi yılın en yüksek seviyesi olan %5.23’ye ulaştı. 10 yıllık tahvil getirisi, 14 yılın en yüksek seviyesi olan %4.54’e ulaştıktan sonra, sabah saatlerinde %4.40 seviyelerinde hareket ediyor.
 Zaporozhye bölgesi yerel seçim komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, referandum seçmenlerinin %93,11'inin bölgenin Rusya’ya katılımını desteklediğini duyurdu. Komisyona göre tüm oylar işleme alındı. Kherson’daki yerel seçim komitesi, bölgedeki referandumda tüm oyların sayıldığını ve seçmenlerin %87,05’inin Rusya Federasyonu’na katılmayı desteklediğini açıkladı.
 Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) Temmuz ayı politika toplantısının tutanaklarına göre, yönetim kurulu üyesi Yen'deki hareketlerin enflasyonist etkisinin incelenmesi gerektiği konusunda anlaştılar, para birimindeki hızlı düşüşün finansal piyasaları sarsmasına rağmen politikayı gevşek tutma kararlılıklarını yinelediler.
 ABD dayanıklı mal siparişleri Ağustos’ta %0,2 düştü. Rapora göre, dayanıklı mal siparişleri Ağustos ayında 0,6 milyar dolar azalarak 272.7 milyar dolara geriledi. Dayanıklı mal siparişlerindeki azalış, büyük ölçüde ulaşım ekipmanı siparişlerindeki yüzde 1,1'lik düşüşten kaynaklandı. Ulaşım hariç yeni siparişler %0,3 arttı.
 Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Güveni Eylül ayında Ağustos ayına kıyasla iyileşmeye devam etti. Rakam, Ağustos ayında kaydedilen 103.2'ye kıyasla 108,0'a ulaştı.
 FHFA’nın yayınladığı rapora göre, ABD’de konut fiyatları Temmuz’da %0,6 geriledi. Yıllık bazdaysa konut fiyatları %13,9 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!