Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD_280921.png

Fx Günlük Bülten

YURT İÇİ

 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, T24 yazarı Barış Soydan ile gerçekleştirdiği görüşmede, faiz ve dolardaki yükselişe ilişkin görüşlerini aktardı. Dolardaki yükselişe ilişkin olarak Fed'e işaret etti. Barış Soydan yazısında, Kavcıoğlu'nun alınan önlemlerle bir yıl içinde rezervlere yaklaşık 50 milyar dolarak yakın para geleceğini ön gördüklerini de paylaştı.

Rekabet Kurulu'nun Kovid-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti yapan zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Buna göre sözlü savunma toplantısı, 27 Ekim 2021 tarihinde saat 10.30’da yapılacak.

Türk-İş’in raporuna göre Ankara'da yıllık gıda enflasyonu yüzde 24,6 olarak kaydedildi. Böylelikle bu veri setinde 28 ayın en yüksek gıda enflasyonu izlendi. Cuma günü İstanbul verileri takip edilecek.

A Para Finansın Geleceği Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu konuşacak. Bakan Elvan 09:00’da başlayacak zirvenin açılış konuşmasını yapacak. Başkan Kavcıoğlu’nun konuşması ise 13:30’da başlayacak.

 

YURT DIŞI

Bugün Yellen ve Powell ABD Senatosu Bankacılık Panelinde 17:00’de sunum gerçekleştirecek. Onun öncesinde ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüze 1,51 ile Haziran’dan beri en yüksek seviyeye yükseldi. 2 yıllık tarafta da belirgin yükseliş yaşandı. Öncesinde sunumlar yayımlandı. Yellen, Kongrenin borç limitini hızla ele almasının zorunlu olduğunu, aksi takdirde ABD'nin ilk kez temerrüde düşeceği ifade etti. Powell, enflasyondaki son artışın nedenlerinin tahmin edilenden daha uzun sürebileceğine ilişkin Kongreyi uyaracak.

AMB Başkanı Lagarde Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Ağustos'ta %3'e yükselen enflasyonun sonbahar aylarında yükselmeye devam edeceğini belirtirken "Ancak biz bu yükselişi büyük oranda geçici görüyoruz" dedi.

İngiliz hükümeti yakıt tedarik zincirinde oluşan sorunları ve yakıt talebindeki artışları hafifletmeye yönelik ek önlemler duyurdu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Savunma Bakanı Ben Wallace, İngiliz silahlı kuvvetlerinde görevli askerlerinin tedarik sorunundaki baskıyı azaltmaya hazır olduğunu kaydetti.

Sabah açılışında petrol yükselişine devam ederken, ABD vadelileri yatay bir görünüm sergiliyor.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!