Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-280723.png

Günlük Forex Bülteni

  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) sıkılaştırma sürecine yeni faiz artışı kararıyla devam etti. 25 baz puanlık artış geçen yılın Temmuz ayından bu yana verilen 9. artış kararı oldu. Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen AMB Başkanı Christine Lagarde, Eylül ve sonrası için alınacak kararlara ilişkin olarak açık fikirli olduklarını ifade etti.
  • AMB Başkanı Christine Lagarde Kararın ardından kameraların karşısına geçti. Lagarde son toplantıdan bu yana yaşanan gelişmelerin beklentilerini desteklediğini ifade etti. Lagarde’ın öne çıkan ifadelerinde ise Kısa vadeli ekonomik görünüm bozuldu. İmalat zayıf iç taleple gerilerken hizmet sektörü daha sağlam göründü. İstihdam piyasası güçlü kaldı. Ekonominin kısa vadede zayıf kalması bekleniyor.
  • ABD'de Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre ekonomik büyüme beklentileri aşarak yüzde 2,4 olarak gerçekleşti. Ülkede dayanıklı mallara yönelik siparişler, Haziran ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 4,7 artarak 302,5 milyar dolara çıkarken, mal ticaret açığı da yüzde 4,4 geriledi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkan Yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığı görevine Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan atandı.
  • ABD Merkez Bankası (Fed) yıllık stres testlerinin ardından büyük bankalar için sermaye gerekliliklerini belirlediğini, bu sermaye seviyelerinin 1 Ekim'de yürürlüğe gireceğini bildirdi.
  • Japonya Merkez Bankası(BoJ), faiz oranında değişikliğe gitmedi: österge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.
  • ABD’de üst düzey banka düzenleyicileri, büyük bankaların beklenmedik kayıpları karşılayabilmesi amacıyla finansal tamponlarını güçlendirmek için sermaye kurallarında son yılların en kapsamlı revizyonunu açıkladılar. Düzenleyici kurumlar en büyük 8 bankaya yüzde 19 oranında sermaye yeterlilik rasyosu uygulamayı planlıyor.
  • Yeni Zelanda'da tüketici güveni, hanehalkı harcamalarında yaşanan yavaşlamanın etkisiyle yaklaşık 2 puan geriledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!