Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX280721.png

Günlük Forex Bülteni

Akşam saatlerinde Dikkatler; FED/FOMC Kararlarında Olacak!

Küresel çapta dünkü işlem gününe; Çin regülatörlerinin yeni kısıtlamalarının oluşturduğu tedirginlik kapsamında, Çin ve Hong Kong borsalarında oluşan sert satışların devamı ile başladık. ABD vadelileri ve Avrupa endeksleri de teknoloji şirketlerinin hisseleri öncülüğünde satışlar ile güne başlarken, ayrıca; Çin tarafının, ABD ile yapılan müzakerelerde tek taraflı yaptırımların kaldırılması ön koşulunu istediğine dair haber akışları, İran Nükleer Anlaşmasına dönüş konusunda yapılan müzakerlerin tıkanma noktasında olduğuna dair Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar ve Japonya’nın başkenti Tokyo’da Covid-19 vakalarının rekor seviyelere çıkması da diğer negatiflik unsurlarıydı. Risk off(Riskten kaçış) moduna geçen yatırımcıların; Tahviller, Ons Altın, Japon Yeni ve İsviçre Frangı gibi güvenli limanlara yöneldiği görülürken, FED’in sıkılaştırma ihtimalinin zayıflaması ile de ABD tahvil faizlerinin baskı yediği ve ABD Doları karşısındaki para birimlerinin güçlendiği görüldü. Dün, IMF tarafından açıklanan projeksiyonlarda ise: Gelişmiş ekonomiler ve küresel ekonomi için 2021 ve 2022 büyüme öngürüleri çoğunlukla yukarı yönlü revize edilirken, Yükselen ve Gelişmekte Olan Ülke grubuna ilişkin ortalama 2021 büyüme tahmini aşağı yönlü düzeltmeye tabi tutuldu. Pandemi ve aşılama konusuna dair gelen açıklamalar da gün boyunca takip edilirken, ABD tarafında; Pandemi ile mücadele için zorunlu aşılama ve maske kullanımın devam ettirilmesi gibi konuları içeren federal kararnameler çıkartılması gündeme gelirken, AB tarafında ise; AB Komisonu Başkanı Ursula Von der Leyen’den gelen açıklamalarda, Temmuz ayına ilişkin yetişkinlerin yüzde 70’inin en az bir doz aşı olması hedefine vardıklarını, 18 yaş üstü nüfusunun yüzde 57’sinin ise iki doz aşı olduğunun belirtilmesi olumluydu. Dünkü ekonomik takvimde, ABD’den takip ettiğimiz kritik verilerde; Dayanıklı Mal Siparişleri Haziran ayında beklentilerin altında artış gösterirken, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni tahminlerin üzerinde geldi.

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde, en önemli gündem maddesi hiç kuşkusuz; ABD’de akşam saatlerinde, FED’in iki günlük FOMC toplantılarının açıklanacak olan sonuç metni ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı olacak. Ayrıca, yine; diğer majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, ABD-Çin ilişkileri ve Pandeminin durumu gibi önemli konulara dair gelişmeler ile tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!