Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

280622.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    "Enerji piyasalarında şu anda olağan dışı bir durum var, bu durum da olağan dışı tedbirler almayı gerektiriyor." diyen Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, alınacak önlemleri şöyle sıraladı: Üreticiler ellerindeki petrol ve doğalgazı gecikmeden piyasaya sürmeli, evlerdeki tüketim kısıtlanmalı ve kapatılması planlanan nükleer santrallerin kapatılması ötelenmeli.
•    İki kaynak Reuters'e verdiği demeçte, Avrupa Merkez Bankası'nın borçlu euro bölgesi ülkelerinin borçlanma maliyetlerini sınırlamak için yapılan tahvil alımlarını dengelemek için bankacılık sisteminden nakit çekeceğini söyledi.
•    ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rus petrolüne uygulanacak fiyat tavanının Rusya'nın gelirlerini azaltma konusunda kayda değer bir yöntem olacağı konusunda fikir birliği var. Petrol tavan fiyatı konusunda görüşmeler olumlu yönde ilerliyor.
•    S&P, Euro Bölgesi için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 2,7'den 2,6'ya, 2023 büyüme tahminini yüzde 2,2'den 1,9'a indirdi. Euro Bölgesi için 2022 yılı enflasyon tahminini yüzde 6,4'ten yüzde 7'ye, 2022 beklentisini yüzde 3'ten yüzde 3,4'e çıkardı.
•    S&P Global, ABD GSYİH büyüme tahminimiz 2022 için %2,4 ve 2023 için %1,6 (Mayıs ayında sırasıyla %2,4 ve %2,0 ile karşılaştırıldığında). Referans değerimiz düşük büyümeli bir resesyon işaret ederken, bir daralma (teknik bir durgunluk) olasılığı artıyor. Resesyon riskini %40 (%35-%45 bandı) olarak değerlendiriyoruz, bu da 2023'e doğru daha agresif bir Fed politikasıyla fiyatlardaki daha büyük bir artışı yansıtıyor. Daha geniş bant, Rusya-Ukrayna silahlı çatışması üzerindeki artan belirsizliği yansıtıyor. Fed vidaları sıkarken ekonomik baskılar kötüleşirken, şimdi işsizlik oranının 2023'ün sonunda %4,3'ün üstüne çıkmasını ve 2025'in sonunda da %5,0'ın üzerine çıkmasını bekliyoruz. Fed'in artık yıl başındaki sıfırdan faizleri yıl sonuna kadar 300 baz puana (bps) itmesi ve 2023 ortasına kadar %3,50-3,75'e ulaşması bekleniyor. Fed, enflasyon yavaşlayana ve 2024'ün ikinci çeyreğinde hedefine yaklaşana kadar para politikasını sıkı tutacak. Fed'in 2024'ün üçüncü çeyreğinde oranları düşürmeye başlamasını bekliyoruz.
•    ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın ticarette kayrılan ülke statüsünün kaldırılmasının ardından bu ülkeden ithal edilen bazı ürünler için gümrük tarifesini yüzde 35'e çıkardı.
•    İngiltere'de enflasyon bekleyişleri Haziran ayında Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyeye indi. Citi ve YouGov tarafından yapılan ankete göre, İngiltere'de gelecek 5-10 yıl için enflasyon beklentisi Haziran ayında Mayıs ayındaki yüzde 4,2'den yüzde 4,0'a indi. Gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 6,1 seviyesinde kaldı.
•    Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of America ve Wells Fargo, ABD bankalarının geçen hafta yıllık stres testi uygulamasından geçmesinin ardından temettülerini artırdıklarını duyurdular.
•    Venezuela yönetimi, ABD'li bir heyetin görüşme için ülkeye geldiğini belirtti. Devlet Başkanı Maduro, iki ülke arasında 5 Mart'ta başlayan müzakerelerin sürdürülmesi için gündemdeki konuların değerlendirildiğini söyledi.    
•    PBOC, kredi büyümesini faiz üzerinden önceliklendirmeye yönelik teşvik sinyali verdi.
•    Enerji Bakanlığı'ndan alınan verilere göre, Stratejik Petrol Rezervi'ndeki (SPR) ABD ham petrol stoğu 24 Haziran'a kadar olan haftada 6,9 milyon varil düştü ve 1986’dan bu yana en düşük seviyeye çekildi.
•    ABD Dayanıklı Mal Siparişleri ve Askıda Konut Satışları beklentilerin bir hayli üzerinde gerçekleşti.

Yurtiçi
•    Hazine ve Maliye Bakanlığı: Kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan bu tedbirler hem Türkiye Ekonomi Modelimiz çerçevesindeki selektif kredi yaklaşımımızı hem de finansal istikrarı destekler niteliktedir. Tüm ekonomi kurumlarımızla birlikte ve eşgüdüm halinde birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecektir. Birbirini tamamlayıcı ve finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler alınmaya devam edilecek.
•    BDDK: (Kredi ile swap işlemi yapılması) Kredilere uygulanacak yüksek risk ağırlığı, türev işlemin vadesinden bağımsız olarak uygulanır. (Kredi ile swap işlemi yapılması) Kredi ile gerçekleştirilen türev işlemler arasında bağlantı olması gerekmiyor. Yurt dışı yerleşikler ile türev işlem gerçekleştirdiği tespit edilen kişilerin listesi bankalarla paylaşılacak.
•    Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile stopaj indirimlerinde süre 6 ay daha uzatıldı. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile indirim uygulaması, 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek.
•    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uyarınca, bankaların TCMB'den olan döviz alacaklarına sermaye yeterliliği hesaplamasında kredi riskine esas tutar hesaplanırken yüzde sıfır risk ağırlığı uygulanabileceğini açıkladı.
•    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirterek, yarın Madrid'de Finlandiya, İsveç, Türkiye ve NATO arasında dörtlü bir görüşme yapmayı önerdiğini duyurdu. Stoltenberg, görüşmenin amacının Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularında ilerleme sağlamak olduğunu kaydetti.
•    Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar: “(İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği) Teröristlere verdikleri desteği ve onlarla ilişkilerini tamamen kesmeden, bunları somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil.”
•    ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Biden ve Erdoğan NATO zirvesinde bir araya gelebilir. İsveç ve Finlandiya ile ilgili tüm sorunların Madrid zirvesi ile çözülmesini beklemiyorum.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!