Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX280521.png

Günlük Forex Bülteni

Dünkü Kritik Veriler Sonrasında, Bugün de ABD’nin PCE Dataları Önem Arz Edecek!

Küresel tarafta, dünkü işlem gününde Asya seansında; Covid-19 salgını kaynaklı olarak Japonya’da yürürlüğe alınan olağanüstü halin uzatılabileceğine dair haber akışları ile bir miktar negatif fiyatlamalar ortaya çıkarken, ilerleyen saatlerde; gelen veri ve haber akışları ile karmaşık fiyatalmalar gördük. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin, ABD’nin yeni ticaret temsilcisi Katherine Tai ile görüşme yapması ve Faz-1 Ticaret Anlaşması’nın uygulanmasından yana söylemlerde bulunması pozitiflik içermekteydi. Ayrıca Tai’nin: ABD ve AB arasındaki uçak sübvansiyonları anlaşmazlığının kısa vadede çözülebileceğine dair söuylemi de iyimserdi. Günün kritik verileri ABD’de açıklandı. 1.Çeyreğin GSYİH Değişimi; ilk hesaplamadaki yüzde  6.4’lük seviyesinde sabit kalırken, Dayanıklı Mal Siparişleri ise; yüzde 0.7’lik artış beklentisine karşın, yüzde 1.3 oranında azalma gösterdi. Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri öngörülerin bir miktar üzerinde gelirken, Çeyreklik Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi de tahminlerin üzerindeydi. İstihdam göstergeleri açısınan dikkatle takip ettiğimiz Haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularının da; pandemi başından bu yana en iyi seviyesi olan 406 Bin’e inerek, son zamanlarda FED yetkililerinin olumsuz söylemlerine karşın; istihdamdaki toparlanmaya dair umutları canlı tuttu. Askıdaki(Kesinleşmemiş) Konut Satışları ise yüzde 0.8’lik artış beklentisine karşın yüzde 4.4 oranında azalma gösterdi. Majör merkez bankaları cephesinde, ECB adına konuşan üyelerden De Cos: Euro Bölgesi’ndeki enflasyon artışının geçici olduğunu söylerken, BOE adına konuşan üyelerden Vlieghe ise: Ekonominin daha fazla teşviğe ihtiyacı olması halinde negatif faizin önemli bir araç haline gelebileceğini belirtti. Ancak, Vlieghe’ın; negatif faizler için alt sınır belirlemesi ile Pound varlıkları hızla değer kazandı. ABD verileri sonrasında FED adına konuşan Dallas FED Başkanı Kaplan ise; Esnek ücret artışının işgücü piyasası görünümüyle tutarlı ve istihdamın nispeten bol olduğunu belirterek sıkılaştırmaya geçilmesine dair talebini yeniledi. Gerek; gelen ABD verilerindeki genel iyimserlik, gerekse de; Kaplan ve Hazine Bakanı Yellen’ın söylemleri sonrasında tahvil faizlerinde de yukarı yönlü ataklar görüldü ve borsalar, emtialar ve ABD Doları karşısındaki para birimlerinin çoğunda bir miktar satış baskısı oluştu.  Buna rağmen, ABD borsaları; Biden hükumetinin alt yapı paketi konusunda Cumhuriyetçiler ile uzlaşı arayışının devam ettiğine dair haber akışları sonrasında kısmen pozitif ayrıştı.

Bugünkü ekonomik takvimde ABD’de açıklanacak olan; Aylık ve Yıllık Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE) verileri ile piyasalarda yine oynaklıklar oluşabilir. Keza, Pandeminin durumu başta olmak üzere önemli konulara dair haber akışlarının yanı sıra; majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve bu kapsamda tahvil piyasaları ve enflasyon beklentilerinde oluşacak fiyatlamalar da önem arz edecek.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!