Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD280422.png

Günlük Forex Bülteni

EURUSD, Avrupa’da Enerji Kaynaklı Stagflasyon/Resesyon Endişeleriyle; Son 5 Yılın En düşük Seviyelerinde!

Önceki gün, Rusya ve Ukrayna arasında yeniden şiddetlenmeye başlayan gerilimin neden olduğu jeopolitik risk artışlarının yanı sıra; Rusya’nın, Polonya ve Bulgaristan’a verdiği gazı; Ruble ile ödeme yapmadıkları gerekçesi ile kesmesi ve bunun diğer dost olmayan ülkeler için de geçerli olduğunun belirtilmesi, Avrupa’da Stagflasyon/Resesyon endişelerini tırmandırmıştı. Dün de, bu konuda taraflardan gelen açıklamaların endişe verici boyutta olması ile Euro ve Pound üzerindeki satış baskısı derinleşerek devam etti.

Rusya cephesinde, Parlamento Başkanı Volodin ve Kremlin Sözcüsü Peskov’un: Ruble ile ödeme yapmayan ülkelerin gaz akışlarının kesileceğine dair gelen sert ifadelere, Avrupa tarafında ise; Buna hazırlıklı olunduğuna dair AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen başta olmak üzere bazı siyasilerden gelen açıklamalara karşın, Polonya ve Bulgaristan’ın sadece komşu devletlerce desteklenmesi ve Rusya’dan Ruble ile gaz alabilen ülkelerden Rus gazı alımlarının olabildiğince artırılması gibi çözümlerin sunuluyor olması; Rus gazına bağımlılığın halen çok yüksek olduğunu göstermekteydi. Bu kapsamda, Avrupa’da hem enflasyon açısından, hem de üretimin sekteye uğrama ihtimali açısından Stagfasyon ve Resesyon risklerinin halen güçlenen bir ihtimal olduğu bir kez daha gün yüzüne çıktı. Öyle ki, Almanya Ekonomi Bakanı Habeck: Rusya’nın teslimatı durduracağına dair bir sinyal olmadığını söylese de, Almanya’nın Rus gazına bağımlılığının yüzde 35 seviyesinde olduğunu ve Rusya-Ukrayna savaşının etkileri nedeniyle yüzde 3.6’dan yüzde 2.2’ye revize ettikleri 2022 yılı büyümesinin; olası bir enerji ambargosunda yüzde 5’lere varabilecek daralma ile resesyon ile sonuçlanabileceğine vurgu yaparak endişeleri tırmandırdı. Rus Doğal Gazı’na erişimle ilgili sıkıntıların iyice gün yüzüne çıkması ile Avrupa’daki Doğal Gaz fiyatları da hızla artış gösterdi.

Dün, Avrupa ve küresel ekonomi açısından dikkatler bir yandan da; ECB Başkanı Lagarde’ın yapacağı konuşmadaydı. Lagarde: ECB’nin tahvil alımlarının üçüncü çeyrekte sona erdirilmesinin ve yıl sonundan önce faiz artırılmasının büyük olasılık olduğu söyledi. Ancak, Lagarde’ın faiz artırımları için kullandığı; “Eğer ekonomide durum şu anda öngörüldüğü gibi gider ise, yıl sonundan önce artırılması yönünde güçlü bir olasılık var. Kaç kez faiz artırılacağı verilere bağlı olacak” şeklindeki söylemleri ile Avrupa ekonomisine dair endişeleri artırdı ve Euro’daki kan kayıpları an itibariyle de devam ediyor. İlginç bir açıklama da Deutsche Bank’tan geldi. Kurum analistlerinin hazırladığı rapora göre; Fed’in faizleri yüzde 5-6 düzeyine kadar çıkartacağı ve 2023’te ABD’de derin resesyon görüleceği iddia edildi.

Dünün bir diğer önemli konusu da, bir süredir olduğu gibi; 1.Çeyreğie ait şirket finansallarıydı. Avrupa’da Deutsche Bank’ın son 9 yılın en yüksek kâr artışına imza atmasına karşın, beklentilerin altında gelir ve kâr rakamı açıklaması şirket hisselerinde satış baskısının devamına neden oldu. ABD’de merakla beklenen finansallarda; Boeing’in cirosu, net zararı ve faaliyet zararı geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterirken, Meta(Facebook)’nın finansalları ise karmaşık görüntü çizdi. Ford’un finansalları beklentilerin bir miktar üzerinde gelir ve kâr artışına işaret ederken, en iyi sayılabilecek finansallar ise Qualcomm’dan geldi.

Yeni Günün ekonomik Takviminde Dikkatler; ABD’nin Büyüme ve İşsizlik Maaşı Başvurularında Olacak. İç Tarafta ise; TCMB’nin Açıklayacağı Senenin İkinci Enflasyon Raporu Takip Edilecek!

Yeni güne, Japonya Merkez Bankası(BoJ) kararları ile başladık. Politika değişikliğne gitmeyen kuruluş, sene sonu enflasyon tahminlni yüzde 1.1’den yüzde 1.9’a yükseltti. Günün devamında; Rusya-Ukrayna gerilimi ve Rusya’nın, batı ambargosuna verdiği Ruble tepkisinin yankıları takibimizde olmaya devam edecek. Almanya TÜFE rakamının da açıklanacağı ekonomik takvimde, ABD’den gelecek olan; 1.Çeyrek Büyüme ve PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi) rakamları ile İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve bluechips şirketlere ait finansallar kritik olacak.  Keza, Çin’deki Covid-19 salgının durumu, majör merkez bankalarının politika ayarlamalarına dair beklentiler ve tahvil piyasalarındaki fiyatlamalar da yine önem arz edecek!

Yurt içi tarafta ise; TCMB’nin Saat 10:30’da açıklayacağı, senenin ikinci enflasyon raporunda yapılacak revizeler, hayli kritik olacak!

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!