Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD280322.png

Günlük Forex Bülteni

Cuma Günü, Enerji Fiyatlarındaki Düzeltemeler Kısa Sürdü!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda, önceki gün Brüksel’de yapılan NATO, AB Liderler Zirvesi ve G7 toplantılarından; Rusya’ya yönelik kayda değer bir yaptırım çıkmamasının etkisiyle risk alma iştahında başlayan toparlanmanın kısmen devamı ile başladık. Ancak, Rusya-Ukrayna krizi birinci ayını doldururken sıcak çatışma ortamının halen devam ediyor olması ve müzakerelerden bir türlü sonuç çıkmaması ise; majör merkez bankalarından beklenen sıkılaştırmalar ile birlikte yine piyasalar üzerinde baskı oluşturarak, pozitifliği sınırladı. Rusya Savunma Bakanlığından gelen açıklamalarda: Rus güçlerinin, kuşatılmış Ukrayna kentlerine büyük bir kuvvetle saldırma olasılığını dışlamadığının belirtilmesi de, savaşta en kötüsünün geride kalmadığını gösterir nitelikteydi ve bu açıklamalar sonrasında risk alma iştahı tekrar baskı altına girdi.

Cuma günü, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan da dikkat çekici açıklamalar geldi. Yellen: Rusya ortağı olarak Çin’e yaptırım uygulamak şu aşamada uygun değil. Petrol fiyatların daha da yükselebilir. Küresel ekonomi,petrol ve emtia sıçramasından zarar görecek” dedi.

Günün önemli gelişmelerden birisi de; Avrupa Birliği’nin, Rusya’ya yönelik enerji bağımlılığından kademli olarak kurtulması için ABD ile anlaşma yapması oldu. Bu gelişme sonrasında Petrol ve Doğal Gaz fiyatlarında bir miktar baskı oluştu. Ancak, ilerleyen saatlerde; suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Aramco tesislerine İran destekli Yemnli Husiler tarafından saldırı gerçekleştirilmesi sonrasında, tesiste yangın çıktığının belirtilmesi ile fiyatlar toparladı. Ayrıca, Rusya cephesinden gelen; Gazprom’un ödemelerinin Ruble ile yapılması için teknik ve lojistik yönleri ile çalışılacağına dair açıklama sonrasında da, Doğal Gaz fiyatlarındaki yükseliş devam etti.

Küresel ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerden; İngiltere Perakende Satışlar Değişimi beklentilerin altında kalırken, Almanya’da İfo’nun açıkladığı güven endeksleri de geçtiğimiz aya göre gerileme gösterdi. Yurt içi tarafta açıklanan verilerde ise; Reel Kesim Güven Endeksi geçen aya göre düşüş gösterirken, Kapasite Kullanım Oranı yükseliş gösterdi.

Japon Tahvil Faizlerindeki Ralli’ye, BoJ’dan Müdahale Geldi. Ancak, Küresel Çapta Tahvil Faizlerindeki Yükseliş Devam Ediyor!

Yeni haftanın ilk işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Yine, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da, tahvil piyasalarındaki hareketler ile birlikte takibimizde olacak. Öyle ki, 2020 Kasım ayında 18 Trilyon Dolar’a yaklaşarak rekorlar kıran tüm Dünya’daki negatif getirili tahvil büyüklüğü; majör merkez bankalarından beklenen sıkılaştırmalar sonrasında, 3 Trilyon Dolar’ın altına geldi. Tahvil faizlerindeki ralliye ilk tepki ise; Japonya Merkez Bankası(BoJ)’dan geldi. BOJ, Japon tahvil faizlerinde 2016 başından bu yana en yüksek seviyelerin görülmesi sonrasında harekete geçti ve yeni haftanın başında; “Sabit faizle sınırsız tutarda” tahvil alım teklifi verdi.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!