Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-280223.png

Günlük Forex Bülteni

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dayanıklı mal siparişleri Ocak ayında aylık bazda %4,5 (13 milyar dolar) düşüşle 272,3 milyar dolara geriledi. Rakam beklenenin altında geldi. Bir önceki aya göre %13,3 azalarak (14,2 milyar dolar) 92,9 milyar dolara ulaşan yeni siparişlerdeki düşüşe ulaşım ekipmanları öncülük etti. Nakliye hariç, yeni siparişler %0,7 arttı. Savunma hariç yeni siparişler, rapor edilen ayda Aralık 2022'ye kıyasla %5,1 düştü.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Pazartesi günü, hükümetin borç tavanı konusunda çıkmaza girmesiyle "ekonomik" ve "mali" bir felaketten kaçınmanın gerekliliğini vurguladı ve Kongre'yi daha önce izin verilen harcamaları ödemek için borç limitini yükseltmeye çağırdı.
ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Philip Jefferson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, enflasyon hedefini %2 artırmanın ABD Merkez Bankası'nın güvenilirliğine zarar verebileceğini söyledi. Jefferson, kamu hizmetleri ve konut için "belirsiz" görünüme rağmen enflasyonu düşürme taahhüdünü de doğruladı.
Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre Pazartesi günü olağan brifing oturumunda, son verilerin ABD Başkanı Joe Biden'ın ekonomi politikasının "işe yaradığını" gösterdiğini vurguladı.
ABD'de bekleyen konut satışlarının Ocak ayında bir önceki aya göre %8,1 arttı. Bekleyen Ev Satışları Endeksi (PHSI) 82,5 olarak geldi. Bununla birlikte, yıllık bazda, rakam bildirilen ayda %24,1 düştü.
WSJ’nin haberine göre, ABD Enerji Bakanlığı, yakın zamanda Beyaz Saray'a ve önemli Kongre üyelerine sağlanan gizli bir istihbarat raporuna göre, Kovid salgınının büyük olasılıkla bir laboratuvar sızıntısından kaynaklandığı sonucuna vardı. 

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avrupa Birliği (AB)
 ile İngiltere’nin Brexit sonrası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasındaki ticareti düzenleyen Kuzey İrlanda Protokolü konusunda yeni bir anlaşmaya vardığını duyurarak, protokolün artık Windsor Çerçevesi olarak bilineceğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu'nun Pazartesi günü yayınladığı rapora göre, Euro bölgesindeki ekonomik güven önceki üç aylık dönemde kaydettiği iyileşmenin ardından Şubat ayında hafifçe zayıfladı. Ekonomik duyarlılık göstergesi, bir önceki aya göre 0,1 puan düşerek Şubat ayında 99,7'ye geriledi ve 101 olan piyasa tahmininin oldukça altında kaldı. Sanayi ve hizmet sektörlerine olan güvenin azalması sonucunda ekonomik güven endeksi Şubat ayında 97,8'de değişmeden kalırken, perakende ticarete ve tüketiciler arasında artan güven ile dengelendiğinden, AB'de ekonomik duyarlılık Şubat ayında yarıya indi. 27 üyeli blokta inşaat konusundaki duyarlılık sabit kaldı. En büyük AB ekonomileri arasında ekonomik güven, İspanya'da 2 puan ve Fransa'da 1,5 puan düşerken, Hollanda'da 2,9 puan arttı ve Almanya ve İtalya'da genel olarak yatay kaldı. Euro bölgesi ekonomisine tüketici güveni Şubat ayında 1,7 puan toparlanarak yılın en yüksek seviyesi olan eksi 19,0'a ulaştı. AB'de tüketici güveni de art arda beşinci ayda aylık 1,5 puan artışla Şubat'ta eksi 20,6'ya yükseldi.

Japonya'nın sanayi üretimi Ocak ayında, düşen deniz aşırı talebin otomotiv ve çip ekipmanı sektörleri üzerinde yarattığı baskının da etkisiyle son 8 ayın en hızlı düşüşünü gösterdi.
Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Masazumi Wakatabe, merkez bankalarının fiyatlarda maliyet baskıları ile yaşanan artışın uzun ömürlü olmaması ve uzun süreli durgunluk tehlikesine karşı savunmada kalmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.
Japonya'nın Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, Japonya'nın perakende satışları Ocak ayında yatırımcıların beklentilerini şaşırtarak yıllık bazda %6,3 artarak 13 trilyon Yen'e ulaştı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!