Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX280222.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya’nın Swift Sisteminden Çıkartılması ve Rusya MB’nın Varlıklarının Dondurulması; Piyasalardaki Risk Alma İştahına Olumsuz Yansıdı!

Önceki akşam, ABD Başkanı Biden’ın: “ABD güçleri Rusya’da savaşmayacak” şeklindeki söylemi ile küresel risk alma iştahında yaşanan hızla toparlanma, Cuma günü yerini; Rus birliklerinin Kiev’e yöneldiği haberleri ile bir miktar baskıya bıraktı. Rus saldırısının ne zaman sona ereceği merak edilirken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı açıklamada: Ukrayna’yı işgal etmeyi planlamadıklarını, Ukrayna ordusu savaşmayı bıraktığında görüşmelere hazır olduklarını belirtti. Ukrayna Lideri Zelenskiy de Rusya Lideri Putin’i müzakereye çağırırken, ilerleyen saatlerde Putin’in,  Çin Devlet Başkanı Xi’ye: görüşmeye hazır olduğunu belirtiğine dair haber akışları ile risk iştahı tekrardan toparlandı. Üllenin önde gelen enerji şirketi Gazprom da: talep edilen gaz sevkiyatına Ukrayna üzerinden devam edileceğini açıklayarak, iki ülke arasındaki gerilime zeytin dalı uzattı. Hafta sonuna ise; Rusya’nın yeniden askeri harekatlara başladığına dair haber akışları ve ABD ile AB’nin, Rusya’yı Swift sisteminden çıkarttığı, Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarının dondurulduğuna dair kritik haber akışları ile başladık. Yine, Putin’in nükleer caydırıcılık güçlerini alarma geçirmesi de tedirginlik oluştururken; Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun, Zelenskiy’i ikna ettiği ve Ukraynalı ve Rus heyetlerin Gomel(Ukrayna’ya yakın Belarus kenti)’de bir araya gelmeye başladıklarının belirtilmesi ise; risk artışlarını sınırlayan unsur olarak karşımıza çıktı.

Yeni haftanın ilk gününe; Rusya ‘nın Swift sisteminden çıkartılması ve Rusya Merkez Bankası’nın varıklarının dondurulmasının bir bulaşılık etkisi yapabileceği ve hatta ‘margin call’lara(teminat tamamlama çağrıları) neden olup olmayacağı endişeleri ile risk iştahında azalmayla başladık. Taraflar arasında görüşmelerin başlaması ise, riskleri hafifletti. Günün devamında; gerek finansal yaptırımların etkileri, gerek taraflar arasındaki görüşmelerin neticesinde savaş ortamının devam edip etmeyeceği kritik olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!