Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-281222.png

Günlük Forex Bülteni

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü, Rus akaryakıtına tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünleri tedarikini yasaklayan bir kararname imzaladı. Hükümet portalında yayınlanan kararname 1 Şubat'ta yürürlüğe girecek ve 1 Temmuz 2023'e kadar geçerli olacak. Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rus devlet televizyonuna verdiği demeçte, "Bu kararname, sözleşmelerde Avrupa Birliği tarafından getirilen fiyat tavanına uyulmasını gerektirecek olan bu ülkelere ve tüzel kişilere petrol ve petrol ürünleri tedarikinin yasaklanmasını ima ediyor." dedi.

ABD toptan satış stokları Kasım ayında beklenenden fazla arttı. ABD'deki toptan eşya stokları Kasım ayında %1 artarak 933.6 milyar $'a ulaştı. Toptancıların stoklarında tuttukları malların toplam değerindeki değişimi ölçen rakamın bir önceki aya göre %0,4 artış göstermesi bekleniyordu. Kasım ayındaki %0,5'lik artış, aylık %0,6'ya kadar revize edildi. Yıllık bazda, Kasım ayında toptan eşya stokları geçen yılın aynı ayına göre %21 arttı.

ABD'nin mal ticaret açığı Kasım'da %15,6 düşerek 83,3 milyar dolara geriledi. Mal ihracatı 168,9 milyar dolar, ithalat ise 252,2 milyar dolar oldu. Mal ticareti açığının Ekim ayındaki 98.8 milyar dolardan 15.5 milyar dolara düştüğü belirtildi. Rakamın geçen ay 96,9 milyar dolar olması bekleniyordu. Açıklamaya göre, Kasım ayı mal ihracatı bir önceki aya göre 5,3 milyar $ düşüşle 168,9 milyar dolar oldu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Salı günü enflasyonla mücadele için 10 milyar Euro'luk (10.65 milyar dolar) yeni bir yardım paketi açıkladı. Yeni tedbirler, İspanya'nın Şubat ayında Ukrayna'da savaşın başlamasından  bu yana yapılan 35 milyar Euro'luk yardıma ek olarak yapılacak. önlemler arasında elektrik ve gaz fiyatlarındaki vergi indirimleri, kira artışlarının yılda %2 ile sınırlandırılması, ücretsiz kısa mesafe tren yolculuğu gibi daha önce kabul edilen bazı önlemleri genişletiyor. Gıda enflasyonuyla mücadele etmek için Sanchez, temel gıda ürünleri üzerindeki vergilerin kaldırılacağını, zeytinyağı ve makarna üzerindeki verginin %10'dan %5'e düşürüleceğini ve 4,2 milyon işçi sınıfı hanenin başa çıkmak için 200 € doğrudan yardım alacağını duyurdu.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu tarafından Salı günü yayınlanan bir ön rapora göre, ABD'de mal ticareti açığı Kasım ayında 83.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında ihracat bir önceki aya göre 5,3 milyar dolar azalarak 168,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İthalat, Ekim ayında toplam ithalata göre 20,8 milyar dolar düşerek 252,2 milyar dolar oldu.

S&P CoreLogic Case-Shiller'in Salı günü yayınladığı rapora göre, ABD'deki dokuz bölümünün tamamında ev fiyatları Ekim ayında yıllık bazda %9,2'lik bir artış kaydetti. Bu rakam bir önceki ayın %10,7'sinin altında kaldı. Fiyatlardaki en büyük artışlar Miami, Tampa ve Charlotte'ta kaydedildi. S&P Genel Müdürü Craig Lazzara. "Ekim 2022, ABD'de art arda ev fiyatlarının düştüğü dördüncü ay oldu. Federal Rezerv faiz oranlarını yükseltmeye devam ederken, ipotek finansmanı ev fiyatları için bir ters rüzgar olmaya devam ediyor. Zorlu bir makroekonomik ortama yönelik devam eden beklentiler göz önüne alındığında, fiyatlar Zayıflamaya devam edeceğiz." dedi.

ABD'de konut fiyatları Ekim'de yıllık %9,8 arttı. Bununla birlikte, ülke genelinde konut fiyatlarının ortalama değişimini yansıtan konut fiyat endeksi, Eylül ayındaki yıllık %11,1'lik artıştan sonra yavaşlama gösterdi. Aylık bazda ise ülke genelinde konut fiyatları Ekim ayında bir önceki aya göre yatay seyretti. FHFA'nın Araştırma ve İstatistik Bölümü'nde Nataliya Polkovnichenko, "Yüksek ipotek oranları talep üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam ederek konut fiyat artışını zayıflattı" dedi.

ABD'de perakende stokları Kasım ayında %0,1 artarak 738,7 milyar dolara ulaştı. Rakam, piyasanın aylık %0,1 düşüş beklentisine karşı geldi. Ticaret Bakanlığı Sayım Bürosu'na göre, Ekim ayı perakende stokları aylık %0,2'lik daralmadan %0,4'lük düşüşe revize edildi. Yıllık bazda, Kasım ayında perakende stokları 2021'in aynı ayına göre %18,4 arttı.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın (METI) açıkladığı bir ön rapora göre, Japonya'nın sanayi üretim endeksi Kasım ayında yıllık %1,3 ve aylık %0,1 düşüşle 98,6 oldu. Rakamlar, ülke üretiminin hem yıl hem de ay bazında küçüldüğünü belirtmesine rağmen tahminlerle aynı çizgide kaldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!