Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX281221.png

Günlük Forex Bülteni

TCMB, Vadeli TL Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşen Tutarlara; Zorunlu Karşılık Muafiyeti Getirdi!

*Çin Merkez Bankası’ndan dün gelen açıklamada: Gayrimenkul piyasasının sağlıklı gelişiminin destekleneceği, konut alıcılarının yasal haklarının korunacağı ve makul yaşam ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasının sağlanacağı bildirildi.

*Çin'de, küresel piyasaların bir süredir beklediği halka arzlara yönelik düzenleme de resmen duyuruldu. 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak yabancı yatırımı onaya tabi endüstrilerin yeni listesine göre; Çin’de yabancı yatırımın yasak olduğu belirtilen sektörlerde faaliyet gösteren Çinli firmalar, yabancı ülkelerdeki halka arzlarında düzenleyici otoritelerin onayını almak zorunda olacak.

*Yaşadığı büyük borç kriziyle bir ara küresel piyasaların gündeminde ilk sıralara yerleşen Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande ise,: Yarım kalan projelerinin yüzde 92'sine yeniden başlandığını duyurdu.

*Küresel tarafta, Omicron varyantına dair gelişmeler de yine takibimizdeydi. ABD’nin New York şehrinde, dünden itibaren aşı olmamış 12 yaş üstü çocukların kapalı mekanlara giremeyeceği belirtildi. Diğer yandan, ülkenin salgın konusunda yetkili kurumlarından Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri(CDC)’nin yaptığı açıklamada ise: Hastalığıa yakalanmış ve temaslı kişiler için karantina süresinin 10 günden 5 güne düşürülmesinin uygun olduğu belirtildi.

*Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) verilerine göre; Reel Kesim Güven Endeksi Aralık'ta, 2.3 puan azalarak 106.1 seviyesine geriledi. Böylelikle endekste Kasım 2020'den bu yana en düşük seviye kaydedildi. Yine, TCMB verilerine göre; 17 Aralık haftası itibariyle ticari kredi faizleri, 8 Ekim haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. TÜİK’in açıkladığı İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise Aralık'ta, yüzde 78.7 seviyesine çıktı. Kasım'da bu oran yüzde 78.1 olmuştu.

*TCMB tarafından yapılan açıklamada: TCMB’nin, 21 Aralık tarihinde yaptığı Basın Duyurusu'nda, bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden Döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde; TCMB’nin sağladığı destekten yararlanabilmesine ve vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşen tutarların zorunlu karşılık tesisinden muaf tutulmasına karar verildiği belirtildi.

*Yurt içi tarafta ayrıca, yeni haftanın ilk işlem gününde de; TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, akşam saatlerinde yaptığı açıklamalarda: “O gece(20 Aralık) dolar satılmadı. Kamu Bankaları devreye girmedi. Bireysel satıcılar devreye girdi. Birbirleriyle yarıştılar. Para yatağında akar, bu yatağını da şimdi buluyor, buldu. Daha iyi olacak, acele etmiyoruz. Bu, istikrarlı şekilde, gerek bakanlığımızın gerek MB'nin dayanışmasıyla, bizlerin de katkısıyla, bunu yerli yerine oturtacağız. Sabırla yola devam etmekte fayda var. Amacımız yatırımcı, sanayici, tasarruf sahibi vatandaşlarımız için kur oynaklığını azaltmak, TL'yi değerli hale getirmek, TL'nin değerine itibar katmaktır. Kur düzeyi serbest piyasa işleyişi içerisinde olması gereken seviyeye kendisi gelecektir” dedi.

Yurtiçinde, Bugün ; Fiyat İstikrarı Komitesi Toplantısı Yapılacak!

Yeni günün ekonomik takviminine; Japonya’dan gelen önemli veriler ile başladık. Kasım ayının İşsizlik Oranı beklentinin kısmen üzerinde gelirken, Sanayi Üretimi ise öngörülen rakamnın hayli üzerinde artış gösterdi. Günün devamında ABD’de, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi takip edilecek.

Ayrıca, küresel tarafta; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının ileriye dönük politikalarına dair gelebilecek öngörüler, iç tarafta; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları ve Fiyat İstikrarı Komitesi toplantısı sonrasında gelebilecek açıklamalar takibimizde olacak.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!