Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-281122.png

Günlük Forex Bülteni

Çin'deki koronavirüs vakalarının son zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla petrol vadeli fiyatları Pazartesi günü değer kaybetti. Çin’de çoğu büyük şehirde hastalığın yayılmasını önlemek için alınan önlemlere karşı protestolar düzenlendi. Son gelişmeler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için petrol talebi beklentilerini sorgulamasına neden oldu. WTI, Aralık 2021'den bu yana en düşük seviye olan 73.80 dolara gerilerken, Brent petrol fiyatı Ocak 2022'den beri en düşük seviyesi olan 81 dolar yakınlara kadar geriledi.

Almanya istatistik ofisi Destatis Cuma günü yaptığı açıklamada, Almanya'nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) 2022'nin üçüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre %0,4 arttığını açıkladı.  Yıllık bazda büyüme oranı %1,3 olarak açıklandı. Destatis, büyümenin 28 Ekim 2022 tarihli ilk yayında bildirilenden %0,1 puan daha yüksek olduğunu bildirdi. Rapora göre, hanehalkı nihai tüketim harcamaları ikinci çeyreğe göre toplam %1,0 arttı. Hükümetin nihai tüketim harcamalarında değişim yaşanmadı. İnşaatta brüt sabit sermaye oluşumu ikinci çeyrekte olduğu gibi %1,4 azalırken, makine ve teçhizatta brüt sabit sermaye oluşumu %2,7 arttı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin yeşil teknolojilere geçişte küresel bir lider olmak için çabalarını artırması gerektiğini vurguladı.

GfK tarafından Cuma günü yayınlanan son rapora göre, Almanya genelinde tüketici güveni Kasım ayında istikrar kazanmaya devam etti ve gelir beklentileri hafifçe arttı. Gfk, tüketici güven endeksinin bu ay 1,7 puan artarak -40,2'ye yükseldi. Ekonomik görünüm göstergesi kazanımlarını üst üste ikinci ayda genişleterek 4,3 puan artarak -17,9'a ulaştı. Yine de Alman ekonomisinin 2023'te yaklaşık %0,5 oranında küçülmesi bekleniyordu. Rapora göre ,uzun süredir devam eden enerji fiyatlarının hızla artması korkusu şu anda biraz azaldı ve bu da tüketici duyarlılığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Enerji fiyatları son zamanlarda biraz toparlandı ve tüketiciler, enerji fiyatlarını sınırlamak için alınan önlemlerin, enflasyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) baş ekonomisti Philip Lane, Euro bölgesindeki ücretlerin en son ekonomik duruma uyum sağlamasının yıllar alacağını ve enerji ve salgınla ilgili endişeler azalsa bile enflasyonu baskılayacağını belirtti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Cuma günü yaptığı açıklamada, bankalar için zorunlu karşılık oranını (25 baz puan azaltacağını duyurdu. 5 Aralık'tan itibaren yürürlüğe girecek önlemin, uzun vadeli likiditeyi yaklaşık 500 milyar yuan (69.8 milyar $) artırması bekleniyor.

Reuters Events ve dünyanın en büyük konteyner nakliye şirketi Maersk tarafından "Pandemi sonrası tedarik zincirinde değişim ve üretiminin yakına getirilmesi" konulu ortak araştırmasına göre, Türkiye, Avrupalı şirketler için Polonya ve Almanya'nın ardından "ürün tedarik etme ve tedarik zincirinin yabancı ülkede bulunan bir parçasını ya da tamamını ülkeye geri getirmede" en popüler üçüncü lokasyonu oldu. Dünya genelinde ise Türkiye sekizinci sırada yer aldı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!