Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-281022.png

Günlük Forex Bülteni

Japonya Merkez Bankası beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tuttu. Japonya Merkez Bankası ayrıca, 10 yıllık Japon tahvil getirilerini %0′da tutmak için gerekli miktarda Japon devlet tahvilini sabit bir oranda satın alacağını söyledi. Banka, para politikası açıklamasında, "Başta firmaların finansmanını destekleyecek ve finansal piyasalarda istikrarı sürdürecek, gerekirse ilave gevşeme tedbirleri almaktan çekinmeyecektir." denildi. Japonya'nın işsizlik oranı Eylül'de %2,6′ya yükseldi.
Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın, enflasyonla mücadele kapsamında maliyet yükünü hafifletmek için yaklaşık 29 trilyon yen (200 milyar $) hükümet finansmanını içerecek ekonomik paketi açıklaması bekleniyor. Başbakan yaptığı açıklamada, "Önlemleri herkese ulaştıracağımızdan emin olacağız ve insanların günlük yaşamlarında desteklendiklerini hissetmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." dedi.
ABD yayınlanan 2022 üçüncü çeyreğine ait Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ön tahmine göre, ABD ekonomisi yıllık bazda %2,6 oranında büyüme kaydetti. İkinci çeyrek GSYH büyümen oranı ise %-0.9’dan %-0,6’ya revize edildi. Ekonominin en büyük bölümünü oluşturan kişisel tüketim, tahminlerden daha iyi açıklandı ancak yine de önceki çeyreğe göre yavaşlayarak %1,4 oranında arttı. Rapora göre tüketici harcamaları, konut dışı sabit yatırımlar ve devlet harcamalarındaki artışlar GSYH oranındaki yükselişi destekleyen ana unsurlar oldu. GSYH raporunun altında yatan resim, başta tüketici ve özel yatırım olmak üzere kilit alanlarda ekonominin yavaşladığını gösterdi. Kişisel tüketim harcamaları ile ölçülen tüketici harcamaları ikinci çeyrekteki %2′den azalmasının ardından, son çeyrekte sadece %1.4′lük bir artış kaydetti. Gayri safi özel yurt içi yatırımlar ikinci çeyrekte %14,1 düştükten sonra son çeyrekte de %8,5 azaldı. Konut piyasasının göstergesi olan konut yatırımı, ikinci çeyrekte %17,8 düştükten sonra son çeyrekte %26,4 düştü ve emlak piyasasındaki keskin yavaşlamayı yansıttı.
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, durgunluk iddialarına rağmen, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına ilişkin son okumanın ekonominin toparlandığını gösterdiğini söyledi.
ABD Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yayınladığı raporda, ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısının 21 Ekim'de sona eren haftada 3.000 artarak 217.000'e yükseldiğini belirtti. Dört haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasından 6.750 artarak 219.000'e ulaştı.
Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarını 75 baz puan artırdı ve Avrupa bankaları için yeni şartları açıkladı. ECB Perşembe günü yaptığı açıklamada, hedeflenen uzun vadeli yeniden finansman operasyonlarının veya Avrupa bankalarına cazip borçlanma koşulları sağlayan bir araç olan TLTRO’ların hüküm ve koşullarını değiştirdiğini duyurdu. Başkan Lagarde, TLTRO III olarak bilinen para politikası aracına uygulanan faiz oranlarının 23 Kasım’dan itibaren ECB’nin ana kriteri olan mevduat faiz oranıyla eşleşecek şekilde ayarlanacağı belirtti. Piyasa katılımcıları, merkez bankasının niceliksel sıkılaştırma olarak bilinen bir süreçte 8.8 trilyon Euro büyüklüğündeki bilançosunu ne zaman azaltmaya başlayacağına dair ayrıntı verip vermeyeceğini sorusuna Lagarde, bu adımı atma koşullarının Aralık ayında görüşüleceğini, ancak ekibinin üç ana faktöre bakacağını belirtiti. Euro ECB’den gelen açıklamaların ardından dolar karşısında değer kaybetti. Avrupa devlet tahvili getirileri de ECB’nin kararının ardından düştü.
Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası ve Euro bölgesi hükümetlerinin İngiltere'ye benzer hatalar yapmaktan kaçınmaları için para ve maliye politikasında "mükemmel koordinasyona" ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TUİK tarafından yayınlanan verilere göre ihracat 2022 yılı Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 artarak 22 milyar 612 milyon dolar, ithalat %38,1 artarak 32 milyar 208 milyon dolar olarak gerçekleşti. Genel ticaret sistemine göre ihracat 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,0 artarak 188 milyar 152 milyon dolar, ithalat %40,4 artarak 271 milyar 249 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ekonomik güven endeksi Eylül ayında 94,3 iken, Ekim ayında %3,0 oranında artarak 97,1 değerini aldı. Bir önceki aya göre Ekim ayında tüketici güven endeksi %5,3 oranında artarak 76,2 değerini, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi %1,8 oranında artarak 102,0 değerini, hizmet sektörü güven endeksi %0,9 oranında artarak 119,3 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi %3,0 oranında artarak 119,4 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %2,8 oranında artarak 90,5 değerini aldı.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makro ihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği dengeyi yakından takip ettiğini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edeceğini açıkladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!