Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX280122.png

Günlük Forex Bülteni

Dolar Endeksi, 2020 Temmuz Ayından Bu Yana En Yüksek Seviyelerinde!

Dünkü işlem gününe de; önceki akşam açıklanan FED/FOMC kararları ve FED Başkaı Powell’ın açıklamaları ile risk iştahında yaşanan daralmanın devamıyla başladık. ABD’de 2 yıllık tahvil faizleri yükselişine devam ederken, 2020 Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeler yenilendi. Ayrıca, 2 ve 10 yıllık thavil faizi arasındaki spread 62 Bp.’a kadar geriledi. Dolar Endeksi’nde, önceki gün oluşan sert yükselişlerin devamıyla 2020 Temmuz ayııan bu yana ilk kez 97 seviyesinin üzerine çıkıldı.

Rusya-Ukrayna krizinde; NATO’nun ve ABD’nin, Rusya’nın güvenlik endişlerine yönelik önceki akşam verdiği yanıta Rusya tarafından dün gelen açıklamalar takip edildi. Dışişleri Bakanı Lavrov: “ABD’nin yanıtı olumlu değil” derken, Kremlin Söczüsü Peskov da: “İyimserlik için fazla neden bulunmuyor” açıklamasında bulundu. Ancak, yine de diyalog için alan olduğuna dair Kremlin’den gelen açıklama dikkat çekti.

Ekonomik takvimde dün, ABD’den gelen kritik verilerde; 4.Çeyrek GSYİH Değişimi, yüzde 5.5’lik büyüme beklentisine karşın, yüzde 6.9 gibi oldukça iyi bir rakamda ekonomik büyümeye işaret etti. Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları; 3 haftalık yükseliş sonrasında düşüş gösterirken, Dayanıklı Mal Sipraişleri’nde ise; çekirdek datanın beklentiye paralel geldiği, manşet datanın öngörüleri karşılayamadığı görüldü. 4.Çeyreğin Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE) endeksi’nde; manşet veri yüzde 6.5 seviyesine yükselirken, çekirdek data da yüzde 4.9 seviyesine çıktı.  Aralık ayının Bekleyen Konut Satışları ise; tahminlerin üzerinde daralma gösterd,.

İç Tarafta, Senenin İlk Enflasyon Raporu Açıklandı!

Dün, iç tarafta ise; 2022 yılının ilk Enflasyon Raporu, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklandı. Kavcıoğlu açıklamalarında: Dışsal faktörler, Pandemi’nin arz ve tedarik sıkıntıları üzerinden oluşturduğu maliyet artışları ve 4.Çeyrek’te kurda oluşan sert hareketlere vurgu yaptı. Açıklanan 2022 projeksiyonlarında ise; petrol fiyatları 80.04 Dolar olarak öngörülürken, Gıda Fiyatları’nda yüzde 24.20’lik yükseliş, İthalat Fiyatları’nda yüzde 8.20’lik yükseliş ve bu kapsamda, sene sonu enflsayon oranının d ayüzde 23.20 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüldü.

TCMB’nin açıkladığı verilere göre; 21 Ocak ile biten haftada yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 Milyar 934 Milyon 600 Bin Dolar düşüş göstererek, toplamda 232 Milyar 277 Milyon 100 Bin Dolar seviyesine geriledi. Böylece, 24 Aralık ile biten haftada görülen zirve seviyelerden yaşanan düşüş; yaklaşık olarak 6 Milyar 700 Milyon Dolar düzeyinde gerçekleşti.

Yine, TCMB tarafından açıklanan verilerde; Bankanın brüt rezervleri 94 Milyon Dolar, net uluslararası rezerleri 1 Milyar 722 Milyon Dolar artış gösterdi.

Yeni Günde Yine;Hızlı FED Sıkılaştırmasına Yönelik Beklentilerin Yankıları Takip Edilecek!

Yeni günde de; Çarşamba akşamı açıklanan  FED/FOMC kararları ve Powell’ın açıklamalarının yankıları küresel çapta takip edilecek. Ayrıca, ekonomik takkvimde; ABD’de açıklanacak olan Aralık ayı PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksi ile Almanya’dan 4.Çeyrek GSYİH Değişim Oranı verilerinin sonuçlarını izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!