Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

BRENT-270922.png

Günlük Forex Bülteni

On yıllık ABD Hazine getirisi 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve %3.93 seviyesi test etti. İki yıllık tahvilin getirisi de %4.36’ya yükseldi. Wall Street’teki borsalar, ekonomik yavaşlama korkularının artmasıyla Pazartesi günü kayıplarını artırdı. İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi, 12 yılın en yüksek seviyesi olan %4.26’ya ulaştıktan sonra bu sabah %4,14’e geriledi. Ham petrol fiyatları Pazartesi günü dokuz ayın en düşük seviyesine geriledi ve Ocak ayında işlem gördüğü 76 doları test etti. Brent petrol Cuma gününden bu yana %8 oranında düşerek 82 dolardan işlem gördü.
 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Pazartesi günü yayınladığı son ara ekonomik görünüm raporunda, 2023 için küresel GSYİH büyüme tahminini %2,8'den %2,2'ye düşürdüğümü açıkladı. Raporda, enflasyonist baskıların gıda ve enerjinin ötesine yayıldığı ve ekonomi genelindeki işletmeler daha yüksek enerji, ulaşım ve işçilik maliyetlerinden kaynaklı yükselişin devam ettiği belirtildi.
 İngiltere Merkez Bankası Başkanı Bailey Birleşik Krallık merkez bankasının "orta vadede enflasyonu sürdürülebilir bir şekilde %2 hedefine döndürmek için faiz oranlarını gerektiği gibi değiştirmekten çekinmeyeceğini" söyledi.
 Boston Federal Rezerv Bankası Başkanı Collins yaptığı açıklamada, yüksek enflasyon oranı beklentilere yerleşmeden önce parasal sıkılaştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi. Cleveland FED Başkanı Mester, ABD merkez bankasının enflasyon beklentilerini kontrol altında tutmak ve enflasyonu düşürmek için kısıtlayıcı para politikası duruşunu uzun süre sürdürmek zorunda kalacağını söyledi.
 Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yaptığı açıklamada, artan enerji maliyetlerinin bölgenin gördüğü fiyat artışlarının neredeyse yarısından sorumlu olduğunu vurguladı. Avrupa Merkez Bankası başkanı, şiddetli ekonomik krize karşı koyma politikalarının, verilere ve euro bölgesinin ekonomik görünümüne dayanarak önümüzdeki toplantılarda faiz oranlarını artırmaya devam etmek olduğunu yineledi. Lagarde, "Para politikasının Euro bölgesi ekonomisine yapabileceği en iyi katkı, orta vadede fiyat istikrarını sağlamaktır." dedi.
 Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Euro bölgesinde enflasyon giderek artarken büyümenin zayıfladığını söyledi. De Guindos yaptığı konuşmada, "Üçüncü ve dördüncü çeyreklerde önemli bir yavaşlama olduğunu görüyoruz ve kendimizi sıfıra yakın büyüme oranlarıyla bulabiliriz." dedi.
 Ekonomik Araştırma Enstitüsü'nün IFO’nun yayınladığı rapora göre, Almanya için İş Ortamı Endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre 4,2 puan gerileyerek 84,3'e düştü. Mevcut değerlendirme endeksi Ağustos ayında kaydedilen 97,5'ten 94,5'e düşerken, iş beklentileri endeksi Ağustos'taki 80,3'ten Eylül'de 75,2'ye geriledi.
 Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, büyük merkez bankalarının son zamanlarda aldığı parasal sıkılaştırma önlemlerinin küresel büyümeyi yavaşlatmasıyla, ekonomik görünüme ilişkin belirsizliğin arttığını belirtti.
 Japonya Maliye Bakanı Suzuki, yetkililerin spekülatif döviz hareketlerine yanıt vermeye hazır olduklarını söyledi. Suzuki bir basın toplantısında, kısmen spekülatif ticaretin yönlendirdiği hızlı ve tek taraflı piyasa hareketlerinden derin endişe duyuyoruz dedi. Bu tür hareketlere gerektiğinde yanıt vermeye hazırız mesajı verdi.
 Jibun Bank Japonya imalat PMI endeksi, önceki ayın final verisi olan 51.5'ten Eylül ayında mevsimsellikten arındırılmış ilk okumada 51.0'a geriledi. Manşet rakam, daralmayı genişlemeden ayıran 50 puanın üzerinde kalmasına rağmen Ocak 2021'den bu yana en yavaş genişlemeye işaret ediyor. Japonya Merkez Bankasının verilerine göre, hizmet üretici fiyat endeksi bir önceki yıla göre yüzde 1,9 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!