Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX270821.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’nin 2.Çeyrek Büyüme Oranı Yukarı Yönlü Revize Edildi!

Dün, piyasalarda dikkatle takip edilen önemli ABD verilerinde; 2.Çeyreğin Büyme Oranı yüzde 6.7’lik beklentiye karşın, yüzde 6.6 seviyesinde gelirken; buna rağmen ilk hesaplamadaki yüzde 6.5’lik rakamın yukarı yönlü revize edilmesi olumluydu. FED’in enflasyon göstergelerinden 2.Çeyreğin Çekirdek PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksi; tahminlere paralel olarak yüzde 6.10 seviyesinde açıklanırken, yine FED’in istihdamın durumu açısından  Pademinin başından bu yana dikkatle takip ettiği Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise; 350 Binlik beklentinin hemen üzerinde 353 Binlik gerçekleşme gösterdi.

Güney Kore Merkez Bankası Sürpriz Bir Şekilde Faiz Artırdı!

Dün, Asya seansında; Güney Kore Merkez Bankası’ndan gelen haber piyasalarda kısmen heyecana neden oldu. Banka, 3 yıl aradan sonra faiz artışına(25 Bp.) giderken, buna gerekçe olarak da; varlık balonu ve finansal risk artışları(konut fiyatları ve hane halkı borcu vs..) gösterildi.

Dün, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın açıkladığı Para Politikası toplantı tutanaklarında ise; Faiz oranlarına ilişkin ileriye dönük rehberliğin revize edilme ihtiyacının  vurrgulandığı açıklanırken, ileriye dönük programın güvenilir olması durumunda diğer araçların kullanılması gereken kapsamının azaltılacağı belirtildi. Ayrıca, gelen bilgilerin; mali koşullara ilişkin ortak değerlendirmeyi ve Haziran toplantısında ortaya çıkan enflasyon görünümünü doğrudan kabulleniş konusunda ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’in görüşleri ile aynı fikirde olduğu da belirtildi.

Dün, “Şahin” FED Başkanları Konuştu!

Piyasaların odağındaki Jackson Hole Sempozyumu öncesinde, dün bazı Bölgesel FED Başkanlarının açıklamaları takip edildi. Bu sene sanal ortamda yapılacak olsa da, Jackson Hole toplantılarının ev sahibi konumundaki Kansas City FED’in Başkanı Esther George, Ekonomideki ilerlemenin iyi olduğunu ve enflasyonun güçlü olarak geri döndüğünü vurguladığı konuşmasında: Bu durumun varlık alımlarını azaltmak için bir fırsat olduğunu ve Eylül ayındaki toplantının iletişiminin varlık alımlarını azaltma tartışmalarını yansıtacağını belirtti. St.Louis FED Başkanı James Bullard da: ABD’deki enflasyonun beklenenden yüksek olduğunu, 2022 yılında ılımlılaşmakla beraber muhtemelen yüzde 2,5 seviyesinden yüksek  olacağını belirtti ve varlık alımlarını azaltmanın 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanması yönündeki isteğini yineledi. Bullard: Delta varyantının bir notada zirve yapacağını ve ekonominin salgınla başa çıkacak şekilde adapte olduğuna dair mesajının hâla geçerli olduğunu, varlık alımlarına hızla son vermenin de; enflasyonun ılımlaşması durumunda faiz artışları için seçenekleri sağlayacağını da belirtti. FED’in varlık alımlarını azaltma konusunda konsensus sağlayabilceğine de dem vuran Bullard: ekonominin büyüdüğünü ve daha fazla teşviğe ihtiyaç duyulmadığını belirtti. Bullard ayrıca: Konut fiyatlarının bir endişe kaynağı olduğunu, FED’in bu konuda rahat olmaması gerektiğini ve bilançosunu kademeli olarak küçültmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Geçtiğimiz Cuma günü Delta varyantı üzerinden güvercin mesajlar vererek risk iştahını toparlayan Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise, dünkü açıklamalarında: Hâla Eylül ayı toplantısında varlık alımını azaltılmayı başlatma planının açıklanması ve Ekim’de veya kısa süre sonra ‘tapering’in başlatılması görüşünü koruduğunu belirtti.  FED’in, varlık alımları ile ekonomiyi desteklemeyi bırakmasının ABD açısından daha sağlıklı olabileceğini de söyleyen Kaplan: FED’in tapering iletişiminin başladığını ve yakın zamanda taperingin başlamasını tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Kabil Havaalanı’ndaki Saldırı da; Risk İştahına Olumsuz Yansıdı!

ABD verileri ve şahin FED Başkanlarının açıklamaları ile bir miktar daralma gösteren risk alma iştahı, akşamüzeri Afganistan’tan gelen tedirgin edici haber akışlarından da olumsuz etkilendi. Ülkeden tahliyeler sürerken, IŞİD tarafından üstlenilen; Hamid Karzai Havaalanı ve çevresinde yapılan intihar saldırıları sonrasında 60 Afgan vatandaşı ve 12 ABD askerinin öldüğü ve yine birçok yaralı olduğu belirtildi.

Bugün Tüm Dikkatler Jackson Hole Sempozyumu’nda Olacak!

Yeni işlem gününün hiç kuşkusuz en önemli gündem maddesi; Kansas City FED’in ev sahipliğinde sanal ortamda yapılacak olan Jackson Hole Sempozyumu olacak. Özellikle de TSİ 17:00’de konuşma yapması beklenen FED Başkanı Jerome Powell’dan gelecek mesajlar; tüm piyasalar üzerinde yüksek oynaklığa neden olabilir. Yine, 2021 yılında oy hakkı olan diğer üyelerin söylemleri de fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!