Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

dx270721.png

Günlük Forex Bülteni

Kötü Veriler ve Haber Akışlarına Karşın, FED Sıkılaştırmasının Öteleneceği Beklentisi; Piyasalardaki Risk İştahına Olumlu Yansıyor!

Küresel çapta yeni haftanın ilk işlem gününe; gerek Uzakdoğu’da artan Covid-19 vakaları, gerekse de Çin ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcıları arasında Tanjin’de yapılan görüşmeler neticesinde, Çin kanadından gelen: İlişkilerin kötüye gittiğine dair açıklamalar kaynaklı olarak risk alma iştahı zayıf başladık. Çin ve Hong Kong’daki teknoloji hisseleri ayrıca; yeni regülasyon düzenlemelerinin etkileri ile hızla satış yerken, yine eğitim sektörü hisseleri de; özel ders vermenin yasaklanması ile sert satış yedi.  İlerleyen saatlerde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman’ın heyetindeki üst düzey yöneticiye dayandırılan haberlerde: Çin heyeti ile yörütülen görüşmelerde uzlaşı sağlanamamasına karşın, yapıcı ortamda ilerlediğinin belirtilmesi ile risk iştahı kısmen toparladı. Pandemi konusunda Beyaz Saray kaynaklarına dayandırılan haberlerde; Delta varyantının yayılımının önümüzdeki haftalarda da devam edeceği belirtilirken, buna paralel olarak seyahat kısıtlamalarının devam ettirilmesinin uygun görüldüğü vurgulandı. Akşam saatlerinde ise; New York Belediyesi ve ABD’deki sağlık kuruluşlarının, kendi çalışanlarına yönelik aşılamnın zorunlu olması yönündeki talepleri kısmen olumluydu. Cumhuriyetçi Parti’nin, Demokratların geniş tabanlı altyapı anlaşması teklifini reddetmesi ise olumsuz sayılacak gelişmelerdendi. Keza, Goldman Sachs tarafından dün yapılan açıklamada; ABD ekonomisinin 3.Çeyrek büyüme öngörüsünün yüzde 9.5’den yüzde 8.5’e, 4.Çeyrek büyüme tahmininin de yüzde 6’dan yüzde 5’e revize edilmesi de negatifti. Dün ayrıca, Avrupa Birliği ve İngiltere gibi majör ekonomilerde de varyantlara ilişkin gelişmeler takip edilirken, ayrıca; AB Maliye Bakanları toplantısında 6 ülkenin daha toparlanma planlarının onaylandığı belirtildi. Ekonomik takvimde açıklanan verilerde ise; Japonya’nın PMI dataları önceki aya göre bir miktar gerilerken, Almanya’nın IFO Endeksleri ve ABD’nin Yeni Konut Satışları verileri de öngörülerin altında gerçekleşme gösterdi. Fiyatlama tarafında; kötü gelen ekonomik veriler ve haber akışları ile ABD büyümesine dair olumsuz revizelere karşın; piyasalarda  FED’in sıkılaştırmasının öteleneceği senaryosu ile risk iştahının yüksek olmaya devam ettiği görüldü.

Yeni işlem gününün, ekonomik takviminde; ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri, S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi ve CB Tüketici Güveni verileri hayli kritik olacak. Ayrıca, yine; ABD-Çin ilişkileri, Pandeminin durumu, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde yine volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!