Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily270623.png

Günlük Forex Bülteni

  • Çin Başbakanı Li Qiang, Çin'in ikinci çeyrek ekonomik büyümesinin ilk çeyrekteki büyümeden daha yüksek olacağını söyledi. Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin yüzde 5 civarındaki yıllık büyüme hedefine ulaşma yolunda olduğunu söyledi. Çin ekonomisi ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 4,5 büyüdü. Ancak, sonraki veriler daha yavaş büyümeye işaret etti. Mayıs ayı ekonomik verileri analistlerin beklentilerini karşılamadı.
  • Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG'nin ABD'deki çalışanlarının yüzde 5'inin işine son vereceği belirtildi.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'da Wagner grubunun yönetime isyanıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Biden, bunun Rus sistemi içindeki bir mücadelenin parçası olduğunu ve kesin bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu söyledi. Ulusal güvenlik ekibine farklı senaryolara hazırlanmaları için de talimat verdiğini belirten Biden, ABD'nin müttefiklerinin liderleriyle de Rusya'daki gelişmelerle ilgili hemfikir olduklarından emin olmak için çevrim içi görüşme yaptıklarını anlattı.
  • Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ülke ekonomisindeki resesyonun, nisan-haziran döneminde yaşanacak hafif büyümeyle sona ermesinin beklendiğini bildirdi. Alman ekonomisi, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının etkisiyle yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak teknik olarak resesyona girmişti. Ülke ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde de yüzde 0,5 daralmıştı.2
  • Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 hedefine 2025 yılına kadar geri döndüğü öngörülmemesine rağmen dezenflasyonun hızlanmaya başlaması gerektiği aktarıldı.
  • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki NATO Liderler Zirvesi öncesinde Türkiye ve İsveç arasında Brüksel’de üst düzey bir toplantı gerçekleştirileceğini söyledi. Stoltenberg, 11-12 Temmuz’da gerçekleştirilecek liderler zirvesi hazırlıklarını ve “Griffin Storm 2023” NATO tatbikatını izlemek üzere Litvanya’nın başkenti Vilnius’a ziyaret gerçekleştirdi

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!