Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

27.06.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    St. Louis Fed Başkanı James Bullard, “Eğer enflasyonu ekonomiye eklemlenmeden baştan engellemek istiyorsanız ve hedef seviye olan yüzde 2’ye çekmek istiyorsanız önden yüklemeli faiz artışları iyi bir fikir olarak öne çıkıyor” diye konuştu. Faiz yıl sonuna kadar yüzde 3,5'e getirmek istediğini ifade eden Bullard, piyasanın faizin yıl sonuna kadar yüzde 3,5'e çıkarılmasını tamamen fiyatlamakta olduğunu da öne sürdü.
•    IMF, Fed'in agresif faiz artırımlarını talebi soğutacağını öngörerek ABD ekonomisi için ekonomik büyüme tahminini düşürdü. Ancak IMF, ABD ekonomisinin bir resesyondan kaçınabileceğine inanıldığını da vurguladı. ABD ekonomisi için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 3,7'den 2,9'a indiren IMF, 2023 yılı için beklentisini yüzde 2,3'ten yüzde 1,7'ye düşürdü. 2024 yılında büyümenin yüzde 0,8'e yavaşlayacağını tahmin etti.
•    ECB Başkanı Lagarde, temelde bir resesyon yaşamıyoruz, resesyon riskine karşı dikkatli olmalıyız. Enflasyon hiç istemediğimiz seviyede yüksek, ECB bu konuda harekete geçmeli. Ukrayna savaşı ekonomimizi etkilemeyi sürdürüyor. Görünüm halen yüksek belirsizlikle çevrelenmiş durumda.
•    Rusya'nın iki eurobond kuponunda 1 aylık ek süre Pazar günü dolarken, ülke bu ödemelerinde temerrüde düşürüldü. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov temerrüt bildiriminin bir 'komedi' olduğunu ifade etti.
•    Rusya ve Belarus'un, tahıl sevkiyatıyla ilgili sorunlarının olmadığına işaret eden Putin, 50 milyon tondan fazla teslimat yapmaya hazır olacaklarını, lojistik konusunu detaylı ele almak gerektiğini belirtti. Putin, Rusya ile Belarus'un dünya gübre ihtiyacını gidermek için tedbir alacağını da söyledi.
•    Goldman Sachs analistleri resesyon fiyatlamalarına rağmen emtiada yukarı yönlü bir hareketin gerçekleşeceği görüşünde. Analistlere göre ekonomi yavaşlasa da henüz tümüyle bir düşüş içinde değil.
•    ABD Başkanı Joe Biden, G-7 ülkelerinin liderlerinin Rusya'dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu.
•    Çin'de sanayi kârları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 geriledi. Kârlarda daralma devam etse de hafifleyen salgın önlemlerinin etkisiyle Nisan ayına göre bir toparlanma kaydedildi.
•    ABD’de Yeni Konut Satışları beklentileri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, Michigan Tüketici Hissiyatı 50 seviyesi ile rekor düşük seviyeye indi.
•    İngiltere’de Perakende Satışlar Mayıs aylıkta beklentilerden iyi gelirken, yıllık bazda beklentilerden kötü gerçekleşti.
•    Almanya'da iş çevrelerindeki güveni yansıtan IFO endeksi Haziran'da 92,3 oldu. Beklenti verinin 92,5 gelmesi yönündeydi.    

Yurtiçi
•    Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelire endeksli senetlere 6,6 milyar TL'lik talep geldiğini söyledi.
•    BDDK:  “15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler,  bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşıyorsa kredi kullanamayacak”
•    Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cuma günü açıkladığı kredi kullandırımı kararına ilişkin, "Bağımsız denetime tabi bir şirket olması, şirketin yabancı para (YP) nakdi varlıklarının TL karşılığının 15 milyon liranın üzerinde olması ve şirketin YP nakdi varlıkların TL karşılığının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması... Herhangi bir şirketin karar kapsamına girebilmesi söz konusu 3 şartın hepsinin birden sağlanması gerekmektedir." açıklamasını yaptı.
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, İsveç’in terörle mücadele gibi Türkiye için önem arz eden temel konularda adım atması gerektiğini yinelendi. İsveç’in terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada İsveç’ten Türkiye’nin endişelerini giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, silah ambargosu ve savunma sanayii sektörüne yönelik yasal ve fiili kısıtlamalarının kaldırılmasının yanı sıra iade ve sınırdışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini vurguladı. Görüşmede Erdoğan, bütün bu hususlarda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti.
•    ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Yardımcısı Adeyemo'nun 22-24 Haziran'da NATO müttefiki ve ortağı Türkiye'yi ziyaret ettiği belirtildi. Açıklamada, Adeyemo'nun bölgesel ekonomik meseleleri, terörün finansmanıyla mücadeleyi ve Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşı görüşmek üzere Türkiye'ye gittiği kaydedildi. Adeyemo'nun Ankara'da Dışişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığından yetkililerle bir araya geldiği belirtilen açıklamada, İstanbul'da ise finans kurumlarıyla Türkiye'nin ekonomik ve mali koşullarının yanı sıra Rusya'ya yönelik çok taraflı yaptırımların uygulanması konularında görüştüğü aktarıldı.
•    TCMB verilerine göre İmalat sanayi kapasite kullanım oranı 77,6 seviyesinde gerçekleşti. 
•    Reel kesim güven endeksi 106,4 seviyesinde gerçekleşti.
Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting, Dünya

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!