Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

270522.png

Günlük Forex Bülteni

ABD Ekonomisi İlk Çeyrekte Küçüldü!
Geçtiğimiz günün gündemi ABD Büyüme verisiydi. Resesyon tartışmalarının gölgesinde ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 1,5 küçüldü. Beklentilerin yüzde 1,3 küçülmesi yönünde olduğu için piyasalar tarafından negatif karşılanmadı. 
ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin hakkında açıklamalarda bulundu. Blinken, ABD’nin Pekin ile bir dizi konu hakkında iletişimlerini artırmaya hazır olduklarını belirtti. Blinken ayrıca ABD’nin Çin’e yönelik stratejisinin yatırım yap, uyum sağla ve rekabet et olduğunu söyledi. 
Rusya – Ukrayna müzakerelerinin durduğuna dair Rusya tarafından gelen haber akışlarının ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba müzakereler hakkında açıklamalarda bulundu. Kuleba, Rusya ile barış görüşmelerinin gerçekten gerçekleşmediğini ancak kendi ortaklarıyla güvenlik garantilerini tartıştıklarını söyledi. 
Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden iyi gelirken, Askıda Konut Satışları ise düşüş gösterdi. 
Yurt içi tarafta ise yoğun bir gündem vardı. Güne TÜİK’ten gelen ve 2 puan yükselerek 96,7 olarak gerçekleşen Ekonomik Güven Endeksi ile başladık. Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s yayınladığı raporda Türkiye’nin 2022 ve 2023 büyüme tahminlerini değiştirmedi, ancak 2022 için enflasyon beklentisini yükseltti. Türkiye ekonomisi için 2022 ve 2023 yılı GSYH büyüme tahminlerini yüzde 3,5 ve 4,0 olarak koruyan Moody's, 2022 yıl sonu için enflasyon tahminini Mart ayı güncellemesinde ortaya koyduğu yüzde 35'ten yüzde 52,1'e çıkardı. Moody's 2023 yıl sonu için enflasyon beklentisi ise yüzde 30,0 olarak korudu. Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir Türk yetkili, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna’nın ürettiği tahıl ürünlerinin dünya pazarlarına çıkarılması için Türkiye ile Rusya ve Ukrayna arasında görüşmeler yürütüldüğünü söyledi. 
Yurt içinde günün en önemli verisi saat 14’te açıklanacak olan faiz kararıydı. TCMB beklentiler dahilinde faizi yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. TCMB’nin faiz sonrası yayımladığı metinde, cari işlemler dengesinde enerji fiyatlarından kaynaklı risklerin devam ettiğini ve yurt içinde iktisadi faaliyet dış talebin giderek artan olumlu etkisiyle güçlü seyrettiği yazıldı. 
BDDK’nın haftalık bülteninde yer alan verilere göre kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki miktar 848,9 milyar TL’den 874,8 milyar TL’ye yükseldi. TCMB’nin verilerine göre TCMB brüt rezervleri 1,2 milyar dolar, net rezervler ise 1,97 milyar dolar azaldı. TCMB’nin açıkladığı verilerde yabancılar geçen hafta 603,2 milyon dolar hisse sattı. 
Haftanın Son İşlem Gününde Dikkatler; ABD’den Gelecek PCE Verilerinde Olacak!
Yeni işlem gününe Japonya’dan açıklanan ve beklentilerden iyi gelen TÜFE verileriyle başladık. Gün içinde Rusya-Ukrayna gerilime dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yine dikkatle takipte olacağız. Ekonomik takvimde ise; ABD’den gelecek Mal Ticaret Dengesi, Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi ve Michigan Tüketici Hissiyatı verilerini izleyeceğiz.
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!