Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD270422.png

Günlük Forex Bülteni

Jeopolitik Risklerdeki Artışlar; Dün, Yeniden Risk Alma İştahına Olumsuz Yansıdı!

Önceki gün, Elon Musk’ın, Twitter‘ı satın almak için yaptığı teklifin kabul görmesi ile teknoloji şirketleri önderliğinde başlayan toparlanmalar; dün sabah saatlerinde de kendisini gösterirken; akabinde jeopolitik risklere dair bazı olumsuz haber akışlarıyla risk iştahı baskı altına girdi. Müzakereler hakkında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Ukrayna’ya Batıdan gelen silah sevkiyatının, bir anlaşma ihtimalini zora soktuğunu söyledi. Yine, Lavrov’un Rus devlet televizyonunda yapmış olduğu: Nükleer savaş ve üçüncü Dünya savaşı risklerinin de küçümsenmemesi gerektiğine dair tehditvari açıklamalar da piyasalarda tedirginliğe neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin ise: Anlaşma zemini için Ukrayna silahlı güçlerinin silah bırakması gerektiğini söyleyerek, ateşkesin henüz uzakta olduğunun mesajlarını verdi. Diğer yandan; Rusya ve Belarus’un, Belarus’ta hava kuvvetleri ve füze sistemlerini kapsayan ortak tatbikat yapacakları haberi de, Moldova’nın ayrılıkçı Transdinyester bölgesinden gelen bazı tedirgin edici haber akışları ile birlikte tansiyonun yüksek kalmasına zemin hazırladı.

Bölgede tansiyon yüksek kalmaya devam ederken, Batı kanadından gelen açıklama ve haber akışları da risk iştahına olumsuz yönde etki edecek türdendi. AB Komisyonu'nun enerji politikalarından sorumlu ismi Kadri Simson’dan gelen açıklamada: Avrupa Birliği’nin yaptırımlar konusunda vites artırarak yakın zamanda altıncı yaptırım paketinin devreye alınacağının belirtilmesi ve Almanya Şansölyesi Scholz’un, gelen yoğun baskılardan sonra karar değiştirerek Ukrayna’ya tank ve zırhlı araç sevkiyatına yeşil ışık yakabileceğine dair haber akışları dikkat çekerken, ABD tarafından da gelen açıklama da; risklerin daha fazla artabileceği endişesiyle piyasalarda morallari iyice bozdu. ABD Savunma Bakanlığı(Pentagon) Sözcüsü Kirby, yaptığı açıklamada: “Rusya'nın gelecekte komşularını tehdit edemez olmasını istediklerini” söyledi.

Rusya’nın Ruble ile ödeme yapmayan Polonya ve Bulgaristan’a yönelik gaz akışını kesmesi; enerji fiyatlarını artırırken, Dünya Bankası’nın dün yayımladığı 'Emtia Piyasalarında Görünüm' adlı raporunda da; enerji fiyatlarındaki artışın 1973 yılındaki petrol krizi seviyelerine ulaştığı, fiyat artışlarının 2022'de yüzde 50'yi aşacağı, 2023 ve 2024'te ise yavaşlayacağı belirtildi. Raporda, ayrıca; 2022 yılında tarımsal emtia ve metal fiyatlarının da, yaklaşık yüzde 20 yükseleceği, sonraki yıllarda ise yavaşlayacağı öngörüldü.

Enflasyon oranı en düşük gelişmiş ülke olan Japonya’da da; hükumet, yükselen petrol ve gıda fiyatlarıyla mücadele için 6.2 Trilyon Yen (48.5 Milyar Dolar) değerinde yeni bir paket açıkladı. Başbakan Kishida, BoJ(Japonya Merkez Bankası)’a enflasyonu yüzde 2 hedefinde tutması çağırısında bulunurken, rezerv fonu kullanımına karar vereceklerini de söyledi.

Ekonomik takvime göre takip ettiğimiz verilerde; ABD’nin Dayanıklı Mal Siparişleri, manşet veride aylık bazda beklenti altında artış gösterirken; Çekirdek data ise öngörülerden iyiydi. Yine, ABD’de açıklanan verilerde; S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi, tahminlerin üzerinde artışa işaret ederken; Conference Board tarafından açıklanan Tüketici Güveni ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Yeni Konut Satışları verileri ise beklentilerin altında kaldı.

ABD seansı bitiminde açıklanan önemli finansallardan; Google’ın çatı şirketi Alphabet’in gelirindeki artışa karşın; piyasa beklentisinin altında kalması ve yine şirketin kârının geçen yılın aynı dönemine göre azalması, şirket(Google) future kontratlarında satış baskısına neden oldu. Diğer önemli teknoloji şirketi Microsoft ise, 3.Çeyrek olarak kabul ettiği Ocak-Mart döneminde; gelir ve kâr rakamlarında beklentileri aştı.

Yeni Günde Dikkatler; ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşmasında da Olacak!

Yeni işlem gününe; Rusya Devlet Başkanı Putin’in, BM Genel Sekreteri Guterres ile yaptığı görüşmede: müzakere kapısının açık tutulduğuna yönelik yapmış olduğu açıklama ve Çin hükumetinin yeni finansaman destekleri ile bir miktar pozitif başladık. Günün devamında da; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler gündemin en üst sırasında olacak. ECB Başkanı Lagarde’ın konuşması, Çin’de etkisini artıran Covid-19 salgınındaki son durum, ekonomik takvimdeki bazı önemli veriler ve açıklanacak olan şirket finansalları da; tahvil fiyatlamaları ile birlikte  önemli olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!