Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-271222.png

Günlük Forex Bülteni

ABD hisse vadeli kontratları, yatırımcıların 2022′nin son işlem günlerine yönelmesiyle, Noel Baba rallisinin ortaya çıkıp çıkmayacağını ve durgunluk korkularının ağırlığını taşıyan bir piyasayı kaldırıp kaldırmayacağını tartışırken Pazartesi gecesi yükseldi. Aralık ayında S&P 500 yaklaşık olarak %5,8 düşerken, Dow ve Nasdaq sırasıyla %4 ve %8,5 düştü. Borsalardaki değer kayıpları, Eylül ayından bu yana en büyük aylık düşüşler. Endeksler, 2008′den bu yana en kötü yıllık performanslarına yöneliyor.

Hollanda Merkez Bankası (DNB) başkanı Klaas Knot, Avrupa Merkez Bankası'nın yüksek enflasyonla mücadelede önünde hala uzun bir yol olduğunu, ancak yavaşlayan ekonomi nedeniyle politika oluşturmanın daha zor hale gelebileceğini söyledi. Bu ayın başlarında Avrupa Merkez Bankası'nın, faiz oranlarını art arda dördüncü kez yükselterek ana faiz oranını 0,5 puan artırarak yüzde 2,5'e yükseltti ve mevduat faizi yüzde 2 olarak belirlendi. Hollanda Merkez Bankası (DNB) başkanı Knot, sıkı ECB politikasının henüz bir orta noktaya ulaştığını öne sürdü.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, getiri bandının genişlemesine rağmen bankanın gevşek para politikasına devam edeceğini söyledi. Kuroda, "Banka, getiri eğrisi kontrolü çerçevesinde parasal genişlemeye devam ederek, ücret artışları ile birlikte fiyat istikrarı hedefine sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde ulaşmayı hedefleyecektir." dedi.

Japonya'nın işsizlik oranı aylık mevsimsellikten arındırılmış bazda Kasım ayında %2,5'e indi. Rakam, geçen ayki %2,6'lık işsizlik oranından biraz gerileyerek beklentilerle uyumlu kaldı.

Japon perakende satışları, Covid-19 sınır kontrollerinin kaldırılması ve hükümetin yurt içi seyahat sübvansiyonunun tüketici talebine yardımcı olmasıyla Kasım ayında art arda dokuzuncu kez yükseldi. Perakende satışlar bir önceki yıla göre %2,6 büyüdü ancak %3,7′lik medyan tahminin altında kaldı. Mevsimsellikten arındırılmış bazda perakende satışlar Kasım’da bir önceki aya göre %1,1 düşerek beş aydan sonra ilk kez düştü.

Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan verilere göre, Çin’in Ocak-Kasım döneminde sanayi kuruluşlarının toplam karı bir yıl öncesine göre % -3,6′ya düştü.

Çin Pazartesi günü, 8 Ocak 2023′ten itibaren yolcuların Çin'e vardıklarında artık karantinaya alınması gerekmeyeceğini duyurdu.

Mastercard SpendingPulse Pazartesi günü, 1 Kasım ile 24 Aralık arasında ölçülen tatil sezonunda Amerika Birleşik Devletleri genelinde perakende satışların yıldan yıla %7,6 arttığını gösteren verileri yayınladı. Rapora göre Kara Cuma, bir önceki yıla göre %12 artışla sezonun en çok harcama yapılan günü olmaya devam etti.

ABD Ekonomik Analiz Bürosu Cuma günü yayınladığı raporda, ABD'de kişisel tüketim harcamalarının Kasım ayında aylık %0,1 arttığını bildirdi. PCE fiyat endeksi de bir önceki aya göre %0,1, yıllık bazda ise %5,5 arttı. Gıda ve enerji hariç tutulduğunda, çekirdek PCE aylık %0,2 ve yıllık %4,7 arttı. Kişisel gelir ise %0,4 arttı. Çekirdek bazda açıklanan PCE artış oranları piyasa beklentilerinde paralel geldi ve enflasyonun yavaşlamaya devam ettiğini gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki dayanıklı mal siparişlerinin Kasım ayında %2,1 azalarak 270,6 milyar dolara geriledi ve pandemi döneminde bu yana aylık en büyük düşüşü kaydetti.

Michigan Üniversitesi tarafından Cuma günü yayınlanan nihai rapora göre, ABD'de Tüketici Güven Endeksi Aralık ayında aylık bazda %5,1 artarak 59,7 puana ulaştı.

ABD'de konut satışları Kasım ayında aylık %5,8'lik bir artışla 640.000'e ulaşarak beklentilerin üzerinde açıklandı. Bununla birlikte, yıllık artış oranı Kasım ayında %15,3 oranında düştü. Bu yılın Kasım ayında satılan yeni konutların medyan satış fiyatı 471.200$ olurken, ortalama satış fiyatı 543.600$ oldu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!