Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX271221.png

Günlük Forex Bülteni

Cuma Günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kritik Açıklamalar Geldi!

*Yurt içi tarafta, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde de; TL’yi Özendirme Paketi’nin yankıları takip edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı kur korumalı TL vadeli mevduatlara ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları hakkında bir açıklama daha yayımladı. Açıklamada: Söz konusu ürüne ilişkin azami faiz oranının bankalarca TCMB politika faizinin(yüzde 14) 300 baz puan üzerinde(yüzde 17) belirlenebileceği belirtildi.

*TCMB, 3 Aralık tarihinde yaptığı ikinci doğrudan müdahalede döviz satım tutarının 504 Milyon Dolar olduğunu açıkladı.

*Ekonomistler ve Akademisyenlerle İstanbul’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalarda: “Yüksek faiz ile enflasyonu  kontrol etme alışkanlığını bir kenara bıraktık. Bundan sonra da aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Kur yükselirken artan fiyatlar, inerken de aynı hızla gerilemeli” dedi. Erdoğan, ayrıca: “Kur düşüşünü hassas sanayici ve ihracatçıyı ürkütmeden yürütmek lazım, kur indi diye daha da indirelim telaşına kapılmamak lazım” dedi. İlerleyen saatlerde yine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Kur düzeyi serbest piyasa işleyişi içerisinde olması gereken seviyeye kendisi gelecektir. Para yatağında akar, bu yatağını da şimdi buluyor; buldu, daha iyi olacak. Amacımız yatırımcı, sanayici, tasarruf sahibi vatandaşlarımız için kur oynaklığını azaltmak, TL'yi değerli hale getirmek, TL'nin değerine itibar katmaktır” dedi.

*TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da gün içerisinde yaptığı açıklamalarda: “İdeal kuru piyasa belirleyecek. Kur çok hızlı aşağı inerse, bugün değil ama ileride TCMB döviz alımına başlayabilir” sözleri ile kurdaki dengeyi gözettikleri mesajını verdi.

*Küresel tarafta, Avrupa ve Amerika kıtalarındaki Noel tatilleri nedeniyle; ekonomik takvimde bu bölgelerden önemli veri açıklanmadı. Haber akışlarının da sınırlı olduğu günde; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler yine öncelikli olarak takbimizdeydi. Öyle ki, Covid-19 Pandemisinde; son günlerdeki vaka artışları ve bu bağlamda önceki gün küresel çapta 980 Binlik rekor düzeyde yeni vakanın görülmesi ile –aşı üreticileriden gelen iyimser açıklamalara rağmen- bir çok ülke diken üstünde hareket etmekte.

*Avrupa’da ve ABD’de hızla artan vakaların yanı sıra; Çin’de artan vakaların getirdiği Şian kentindeki kapanma sonrasında, Cuma günü Hong Kong havalimanında bir görevlide Omicron varyantı görülmesiyle; Asya’da da Omicron’a karşı tedirginlik seviyesi artış gösterdi.

Yurtiçinde; İmalat Güveni ve Kapasite Kullanım Oranı Verileri Takip Edilecek!

Yeni günün ekonomik takviminine; Japonya ve Çin’den gelen önemli veriler ile başladık.  Japonya’da Kasım ayının senelik Perakende Satışlar verisinde beklentilerin üzerinde artış görüldü. Çin’de Kasım ayının senelik Endüstriyel Kârları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,0 artarak 805,96 milyar yuan oldu. Ekim ayında kârlar yüzde 24,6 büyüme göstermişti. Günün devamında iç tarafta; Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güveni datalarını takio edeceğiz.

Ayrıca, küresel tarafta; Omicron varyantına ilişkin gelişmeler ve majör merkez bankalarının ileriye dönük politikalarına dair gelebilecek öngörüler, iç tarafta; “TL’yi Özendirme Paketi”nin yankıları yine takibimizde olacak.

Kaynak: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!