Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-271022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de yeni konut satışları Eylül’de %10,9 azaldı. Rapora göre, yeni konut satışlarının Eylül ayında mevsimsellikten arındırılmış olarak yıllık bazsa 603.000 adede geriledi. Ağustos ayı satış miktarı ise daha önce bildirilen 685.000 adetten 677.000 adete revize edildi.

ABD MBA Mortgage raporuna göre, haftalık Mortgage başvuruları 21 Ekim 2022’de sona eren haftada bir hafta öncesine göre %1.7 düştü. 30 yıllık Mortgage oran %7,16 seviyesine ulaştı. Mortgage Bankacılar Birliği’ne göre, faiz oranları 21 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı için, mortgage talebi geçen hafta bir yıl öncekinin neredeyse yarısına düştü.

ABD’nin ticaret açığı, güçlü dolar ve yavaşlayan küresel talebin ihracat üzerinde baskı oluşturmasıyla Eylül ayında keskin bir şekilde genişledi. Mal ticareti açığı geçen ay %5.7 artarak 92.2 milyar dolara yükseldi. Mal ihracatı 2,8 milyar dolar azalarak 177,6 milyar dolara geriledi. Düşüşe, gıda ihracatındaki %14.0’lık düşüş öncülük etti. Ham petrol içeren endüstriyel malzeme sevkiyatları %3,1 düştü. Tüketim malları ihracatı da geriledi. Ancak sermaye malları, motorlu taşıtlar ve diğer mal ihracatında artışlar oldu.                                                            
İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kendisinin ve yeni atanan Başbakan Rishi Sunak’ın hükümetin mali açıklamasını 17 Kasım’a erteleme konusunda anlaştıklarını duyurdu.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yeni Başbakan Rishi Sunak’ın İngiltere’yi mali sürdürülebilirliğe yönlendirmesini beklediğini ve halkı gelecekteki zor kararlar konusunda uyarmakta haklı olduğunu bildirdi. Berlin’de konuşan Georgieva, Sunak’ın maliye bakanı olduğu dönemden beri bildiği açık ve yapıcı tavrını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 Japonya Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, satın almayı planladığından daha fazla Japon devlet tahvili satın alacağını söyledi.

 Kanada merkez bankası Çarşamba günü yüksek enflasyonla mücadele kapsamında gösterge faiz oranını 50 baz puan artırarak %3.75'e yükseltti.

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ABD’de Stratejik Petrol Rezervi’ndekileri hesaba katmayan ticari ham petrol stoklarının 21 Ekim’de sona eren haftada 2,6 milyon varil artarak 439,9 milyon varile ulaştığını açıkladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!