Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-270123.png

Günlük Forex Bülteni

ABD ekonomisi, büyümenin önümüzdeki yıl negatife dönüp dönmeyeceğine dair sorular sürerken 2022′yi sağlam bir şekilde tamamladı. Ticaret Bakanlığı’nın Perşembe günü bildirdiğine göre, Ekim-Aralık dönemi için üretilen tüm mal ve hizmetlerin toplamı olan dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla yıllık bazda %2,9 arttı. Raporun ardından borsa vadeli işlemleri yükselirken, Hazine getirileri de çoğunlukla yükseldi. GSYİH’nın yaklaşık %68′ini oluşturan tüketici harcamaları, önceki dönemdeki %2,3′ten biraz düşerek dönem için %2,1 arttı, ancak yine de olumlu. Enflasyon okumaları önemli ölçüde düştü. Bireysel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise üçüncü çeyrekteki %4,8′den keskin bir düşüşle beklentilere paralel olarak %3,2 arttı. Tüketicilerden gelen artışın yanı sıra, özel envanter yatırımındaki, devlet harcamalarındaki ve konut dışı sabit yatırımlardaki artışlar, GSYİH rakamının yükselmesine yardımcı oldu. Tüketici ve güçlü işgücü piyasası, son iki çeyrekte büyümenin pozitife dönmesine yardımcı oldu. ABD ekonomik büyüme verisinin ardından altın fiyatı 1918 dolara kadar gerilerken, EURUSD paritesi 1.0850’yi test etti. ABD hisse senetleri, Fed'in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltirken ABD ekonomisinin yumuşak bir iniş yaşayabileceği umutlarıyla dün yükselişini sürdürdü. Dow ve S&P 500 bu hafta sırasıyla %1,7 ve %2,2 değer kazandı. Nasdaq haftalık bazda %3,3 yükseldi ve Temmuz’dan bu yana en iyi aylık performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Bugün ABD’de açıklanacak olan PCE enflasyon rakamı takip edilecek. Açıklama saatlerinde piyasa hareketliliğinde artış yaşanabilir. Fed toplantısı öncesi gelecek son veri olması bakımından piyasa tarafından dikkatle takip ediliyor.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri Aralık ayında bir önceki aya göre %5,6 artarak 286,9 milyar dolar oldu. Siparişlerdeki artış, tahminlerin %2,5 olarak belirttiği gibi, beklentilerin açık ara üzerinde gerçekleşti.

ABD'de mal ve hizmet ticareti açığının bir önceki ay revize edilen 82.9 milyar dolardan 7.3 milyar dolar artarak Aralık ayında 90.3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD'deki ilk işsizlik başvurularının 21 Ocak ile biten haftada bir önceki hafta revize edilen 186.000 rakamına göre 6.000 azaldığını açıkladı. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki hafta revize edilen rakamdan 9.250 azalarak 197.500 oldu.

ABD'nin Çin'e çip üretim ekipmanı satışına ihracat kontrolleri uygulamasına yakında Japonya ve Hollanda'da katılacaklar.

Tokyo'da taze gıda fiyatları dışarıda tutularak hesaplanan çekirdek TÜFE Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı ve son 42 yılın en seviyesine çıktı. 10 yıllık Japon devlet tahvilinin getirisi %3′ten fazla artarak %0.480′de işlem gördü ve merkez bankasının getiri eğrisi tolerans aralığının üst tavanına yaklaştı. Japon yeni, verilerin açıklanmasının ardından %0,3 güçlendi ve en son ABD doları karşısında 129,82′den işlem gördü.

Japon hükümeti Cuma günü, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya karşı yeni bir dizi yaptırım açıkladı, çok sayıda stratejik malın ihracatını yasakladı ve birkaç düzine kişinin mal varlığını dondurdu. Japonya Ticaret Bakanlığı, 3 Şubat'tan itibaren ülkenin yarı iletken ekipman, robotlar, elektrik jeneratörleri, patlayıcılar ve aşılar dahil olmak üzere belirli malların Rusya'ya gönderilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida Cuma günü parlamentoda yaptığı konuşmada, talep kaynaklı enflasyonun zayıf kalmaya devam ettiğini belirtti. Kishida, "Mevcut tüketici fiyat artışları küresel ham madde enflasyonu ve zayıf yen nedeniyle oluşuyor iç talebe dayalı enflasyon baskısı henüz güçlü değil" dedi. Japonya'nın enflasyon oranı Aralık ayında %4'e yükseldi ve Japonya Merkez Bankası'nın gevşek bir para politikası sürdürme taahhüdünü yeniden teyit etmesiyle 1981'den beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Avustralya İstatistik Bürosu’ndan alınan verilere göre, Avustralya’da üretici fiyat endeksi 2022′nin son çeyreği için yıllık bazda %5,8 arttı. Çeyreklik bazda endeks, bir önceki dönemdeki %1,9′luk okumasından da yavaşlayarak %0,7 arttı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!