Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX270122.png

Günlük Forex Bülteni

FED/FOMC Kararları ve Powell’ın Konuşması İle Birlikte; Piyasalarda Risk Alma İştahı Hızla Azaldı!

Dünkü işlem gününe, Beyaz Saray Sözcüsü Psaki’den gelen: “Başkan Biden’ın, Ukrayna’ya asker gönderme niyeti yok” şeklindeki açıklama ile birlikte risk iştahında görülen artışla başladık. Ancak, akşam saatlerinde açıklanacak olan FED/FOMC kararlarının gölgesindeki piyasalarda bir yandan da ABD Doları’nın güçlendiği fiyatlamalar ortaya çıktı. Öyle ki, Dünya Sağlık Örgütü’nden gelen: Covid-19’un Omicron varyantının hızla yayılmasının salgına karşı mRNA teknolojisi ile üretilen aşıların etkiliğinin azalmasına neden olduğuna dair açıklama küresel büyüme ve enflasyon tahminlerinde bozulmaların devam edeceği endişelerini canlı tutarak moralleri bozdu. IMF’den önceki gün küresel büyüme için gelen olumsuz revize sonrasında, dün de Alman hükumeti; 2022 büyüme tahminini yüzde 4.1’den yüzde 3.6’ya indirirken, ulusal enflasyonun da 2022 yılında; 2021’deki yüzde 3.1 seviyesinden yüzde 3.3 düzeyine geleceğini öngördü.

Omicron’un enflasyon oranlarını daha fazla yukarıya çekmesi beklentisine karşın; Avrupa Merkez Bankası üyelerinden, Litvanya Merkez Bankası Başkanı Gediminas Simkus: “Enflasyon görünümü para politikasını değiştirmeyi gerektirmiyor” açıklamasında bulunarak ECB’nin mevcut genişlemeci politikalarının devam edeceğine dair mesaj verdi. Gerek Alman hükumetinin GSYİH tahminini düşürmesi, gerekse de Simkus’un açıklamaları sonrasında Euro baskı altında kaldı.

Ekonomik takvimde; ABD’nin Yeni Konut Satışları verisi beklentilerin üzerinde gelirken, Enerji Bilgi İdaresi’nin haftalık ham petrol stok verisi  üst üste ikinci haftasında da artış gösterdi. Kanada’da BOC(Kanada Merkez Bankası) kararları takip edilirken, faiz oranının yüzde 0.25 seviyesinde sabit tutulduğu görüldü.

Akşam saatlerinde dikkatlerin çevrildiği FED’in Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarına dair karar metninde; beklenildiği gibi faiz oranları sabit bırakılırken, FED fon faiz oranı hedefinin yakın zamanda artırılmasının uygun olacağı belirtildi. Tapering yolu ile giderek kısılan tahvil alımlarının Mart ayı başlarında sona erdirileceği açıklanırken, prensipleri üzerinde anlaşma sağlandığına vurgu yapılan bilanço küçültmenin de; Federal Fon Faiz Oranı hedef oranının artırılması süreci başladıktan sonra başlatılcağı bildirildi. FOMC karar metninin açıklanmasından yarım saat sonra konuşmaya başlayan FED Başkanı Jerome Powell da, ilk başta: “Yüksek enflasyon ve güçlü işgücü piyasası ile birlikte politikamızı ayarlamaya devam edeceğiz. Omicron bu çeyrekte kesinlikle ekonomik büyümeyi etkileyecek, ancak Omicron'un hızlı şekilde azalması bekleniyor. Eğer bu vaka dalgası çabuk şekilde geride kalır ise, ekonomik etkileri de çabuk şekilde ortadan kalkar. FOMC faizleri yakın zamanda artırmanın uygun olacağına karar verdi, Mart ayında faizleri artırma niyetindeyiz” dedi. Enflasyonun, uzun vadeli hedeflerinin oldukça üzerinde olmaya devem ettiğine dem vuran Powell: ancak yıl içerisinde düşmesini beklediklerini de söyledi. FOMC metninde olduğu gibi; bilanço küçültmenin faiz artırımları başladıktan sonra olacağını da vurgulayan Powell, bunun zamanlaması ve hızı konusunda karar vermemekle birlikte; ilk iki toplantda(Mart ve Mayıs) bu konuda tartışma yapılacağını ve önceki(2017 Ekim/2019 Eylül) azaltımdan daha hızlı olacağını belirtti. Powell’ın finalde söylediği: “Bilanço çok büyük, ekonomi çok daha güçlü, enflasyon çok daha yüksek. Bu bizi daha hızlı hareket etmeye yönlendiriyor” sözleri ile birlikte şahin fiyatlamaların derinleştiği ve risk alma iştahının düşmeye devam ettiği görüldü. Bu kapsamda, ABD 2 yıllık tahvil faizi yüzde 1.16,  10 yıllık tahvil faizi de yüzde 1.88 seviyesine tırmandı. Yine, ABD Doları da küresel çapta güçlenirken; haliyle karşısındaki para birimleri, emtialar ve borsa endekslerinde hızlı geri çekilmeler ortaya çıktı.

Yeni Günde de; FED/FOMC Kararları ve Powell’ın Açıklamalarının Yankıları Takip Edilecek!

Yeni günde de; dün akşamki  FED/FOMC kararları ve Powell’ın açıklamalarının yankıları küresel çapta takip edilecek. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan 4.Çeyrek Büyüme rakamı ve PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksi ile Haftalık İşsizlik Haklerinden Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri önem arz edecek. Yurt içi tarafta ise, ayrıyeten; TCMB’nin açıklayacağı, yılın ilk enflasyon raporu önemli olacak.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!