Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-260822.png

Günlük Forex Bülteni

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Perşembe günü, merkez bankasının mevcut politika faizinin yeterince yüksek olmadığını savunarak, oranı 2022'nin sonunda %3,75 ile %4 arasında görmek istediğini kaydetti. Bullard, enflasyonun beklenenden daha kalıcı ve daha uzun süreli olacağı konusunda uyardı.A
 Piyasalar FED’in Eylül toplantısından sonra 75 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor ve gözler FED Başkanı Jerome Powell'ın bugün yapacağı konuşmada.
 Japonya Tokyo TÜFE Ağustos ayında 2021'in aynı ayına göre %2,9 arttı. Ekim 2014'ten bu yana en hızlı artışın yaşandığı Japonya’da Temmuz ayında enflasyon oranı %2,5 olarak açıklanmıştı.
 EIA raporuna göre, Amerika Birleşik Devletleri genelinde depolanan gazının bir önceki haftaya göre 60 milyar küp artarak 2.579 milyar küp'e ulaştığını açıkladı. Yıllık bazda, doğal gaz stokları 268 milyar küp düşerek beş yıllık ortalama 2.932 milyar küpün 353 milyar küp altında kaldı.
 Almanya İstatistik Ofisi’nin yayınladığı rapora göre, Almanya'da GSYİH 2022'nin ikinci çeyreğinde önceki üç aylık döneme göre %0,1 arttı. İstatistik Ofisi Başkanı Dr. Georg Thiel, "Küresel ekonomideki zorlu çerçeve koşullarına rağmen, Alman ekonomisi 2022'nin ilk iki çeyreğinde yerini korudu." dedi.
 Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IFO) tarafından Perşembe günü yayınlanan rapora göre, Almanya İş Ortamı Endeksi Ağustos ayında 88,5 olarak açıklandı ve aylık bazda sadece 0,2 puan düştü. Rapor göre, önümüzdeki aylara ilişkin güçlü karamsarlık hemen hemen değişmedi ve şirketler arasındaki belirsizlik yüksek kalırken, Alman ekonomisinin üçüncü çeyrekte küçülmesi bekleniyor.
 Kansas City FED Başkanı Esther George Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinde arz ve talep arasında hala dengesizlikler olduğunu söyledi ve uyumsuzluğu "temel" ve "geniş tabanlı" olarak nitelendirdi. Esther George, enflasyon ve işgücü piyasasına ilişkin önemli raporların gelmesiyle birlikte ABD merkez bankasının gelecek ay faiz oranlarını ne kadar artıracağını tahmin etmek için çok erken olduğunu belirtti.
 ABD'de mevsimsellikten arındırılmış ilk işsizlik başvurularının sayısı 20 Ağustos'ta sona eren haftada 2.000 azalarak 243.000'e düştü. Bir önceki haftanın okuması 250.000'den 245.000'e revize edildi.
 ABD'nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH), 2022'nin ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 daralma gösterdi. ABD ekonomisi 2022'nin ilk üç ayında ise %1,6 daraldı. Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi %7,1 arttı. Gıda ve enerji fiyatları hariç tutulduğunda, PCE fiyat endeksi %4,4 arttı.
 ABD Başkanı Joe Biden Perşembe günü, Kongre'de yakın zamanda geçirilen CHIPS ve Bilim Yasası'nda yer alan yarı iletken çiplerin üretimini artırmak için finansman uygulanmasına izin verecek bir yürütme emrini imzaladı.
 Petrol vadeli fiyatları, OPEC'in Dönem Başkanı ve Kongo Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bruno Jean-Richard Itoua'nın Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimini kısma önerisini destekleyeceğini açıklamasının ardından Perşembe günü yükselişe geçse de ABD-İran arasındaki görüşmelerin yarattığı belirsizlikle dalgalı bir seyir izliyor.
 Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, İran ile nükleer anlaşmaya varılmasının ancak anlaşmanın ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olması durumunda mümkün olduğunu söyledi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!