Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX260821.png

Günlük Forex Bülteni

ABD’de, Dayanıklı Mal Siparişleri; Beklentilerden İyi Geldi!

Cuma günü ABD’de sanal ortamda yapılacak olan kritik Jackson Hole Sempozyumu öncesinde; piyasalar için önemli olan ABD verileri takip edilirken, dün açıklanan Dayanıklı Mal Siparişleri; beklentilerden iyi gerçekleşme gösterdi. Açıklanan verilere göre; Temmuz ayının Dayanıklı Mal Siparişleri yüzde 0.3’lük daralma beklentisine karşın, yüzde 0.1 oranında daralma gösterirken, taşımacılık bileşenleri haricindeki ürünleri baz alan Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri de; yüzde 0.5’lik artış beklentisine karşın yüzde 0.7 oranında artış gösterdi.

Diğer yandan, dün Almanya’dan takip edilen önemli verilerde ise; IFO Endeksleri karmaşık görünüm izledi.

Dr.Fauci, Pandeminin Kontrolü İçin 2022 İlkbaharını İşaret Etti!

ABD’nin Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Antony Fauci: Pandemi’nin sona ermesinin insanların aşılama eğilimine bağlı olduğunu belirtirken, insanların aşılarını yaptırmaları durumunda dahi; mevcut aşılama hızıyla Pandeminin 2022 ilkbaharında kontrol altına alınabileceğini, ancak bunun garantisinin de olmadığını söyledi.

Öte yandan; Avrupa Birliği tarafının, daha önce duyurulan; Dleta varyantı kaynaklı olarak ABD vatandaşlarına seyahat kısıtlamalarını yeniden devreye alma planının Perşembe günü(Bugün) görüşeceğine dair haber akışları da kritikti.

Keza, Japonya tarafında da; halen 13 eyalette sürdürülen olağanüstü hâl(OHAL) uygulamasına 8 eyalet daha eklenirken, ülkenin merkez bankası BOJ’un Yönetim Kurulu üyelerinden Toyoaki Nakamura da: Vaka hızının beklenenden daha hızlı olduğunu vurgularken, bu kapsamda ekonomi üzerindeki aşağı yönlü baskının devam edebileceği uyarısında bulundu.

Bu arada, Pandemi ile ilgili bu olumsuz haber akışlarının aksine; dün bir de olumlu haber akışı takip ettik. Hafta başında FDA(Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi)’nın Pfizer-Biontech aşısına nihai onay vermesi sonrasında, dün de Moderna’nın nihai onay almak için FDA’ya başvuru yaptığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada ayrıca: Aşının, nihai faz3 ve cove çalışmalarındaki etkinlik oranının yüzde 93 seviyesinde olduğu bildirildi.

ECB Adına Philip Lane’den Kritik Açıklamalar Geldi!

Dün, Avrupa Merkez Bankası adına konuşan İcra Kurulu Üyesi Philip Lane: Euro Bölgesi’nin bu yılki büyümesinin Haziran ayındaki projeksiyonlar ile uyumlu olduğunu, en azından önümüzdeki Mart ayına kadar olumlu finansal koşullar sözüne bağlı olduklarını ve enflasyondaki artışları geçici görmeye devam ettiklerini söyledi.

PEPP(Pandemi Acil Durum Varlık Alım Programı)’in sonlandırılmasını tartışmak için Eylül ayının erken olacağını da belirten Lane: Yine de, bu tartışmaların sonbaharda yapılması gerektiğini ve FED’in politikasının yayılma yaratması durumunda da ECB’nin harekete geçmeye hazır olduğunu vurguladı.

Bugünkü Küresel Ekonomik Takvimde de; ABD’den Kritik Veriler Takip Edilecek!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde; ABD’de açıklanacak olan 2.Çeyrek revize büyüme rakamı, İşsizlik Maaşı Başvuruları ve PCE(Kişisel Tüketim Harcamaları) Endeksleri; fiyatlamalar açısından hayli kritik olacak. Avrupa Merkez Bankası’nın son Para Politikası toplantısına dair tutanakların da açıklanacağı günde, ayrıca; Pandeminin durumu ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar kapsamında tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da küresel çapta volatil hareketler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!