Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-260723.png

Günlük Forex Bülteni

  • Çin'in altın tüketimi yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,37 artışla 554,88 ton oldu.
  • Petrol, Çin'in ekonomik büyümeyi desteklemek için enerji talebi görünümüne yardımcı olmasıyla üç ayın en yüksek seviyesinde işlem gördü. ABD ham petrolü üç seansta yüzde 4'ten fazla yükseldikten sonra varil başına 79 dolara yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin küresel stokları boşaltmaya yardımcı olmak için arzı azaltmasının ardından, Çin'deki üst düzey liderler, büyük mali veya parasal gevşemelerden kaçınmalarına rağmen, tüketimi artırma taahhütlerinin yanı sıra emlak sektörüne daha fazla destek sinyali verdiler.
  • ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’nın paralı asker ordusu Wagner’in Mali’deki faaliyetlerinin genişletilmesinde rol oynadıkları gerekçesiyle bu ülkedeki hükümet yetkililerine ve askeri yetkililere yaptırım açıkladı.
  • Çin’de Hang Seng endeksi, Çin'in kötü durumdaki emlak piyasasına destek sözü vermesi sonrasında yüzde 3,90’a yakın yükseldi.
  • ABD Merkez Bankası (Fed), Zürih merkezli banka UBS'ye, haziran ayında satın aldığı Credit Suisse'in Archegos Capital Management ile işlemlerindeki risk yönetimi başarısızlıkları nedeniyle 268,5 milyon dolar para cezası verdi. Fed'den yapılan açıklamada, 2021'de Credit Suisse'in bir yatırım fonu olan Archegos'un temerrüdü nedeniyle yaklaşık 5,5 milyar dolar zarar ettiği aktarıldı.
  • Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği (NABE) tarafından yapılan ve 30 Haziran-12 Temmuz arasında gerçekleşen ankete katılan ekonomistler, ABD ekonomisinin 12 aylık dönemde resesyona girme olasılığını yüzde 50 veya daha altında olarak görüyor.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kapsamında yeni adımlar attı.
  • TCMB tarafından finansal kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi amacıyla, taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırının yüzde 2 olarak belirlenmesine karar verildi. Ayrıca, kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89'a yükseltildi.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!