Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

brent260722.png

Günlük Forex Bülteni

Küresel
•    Bloomberg'in analizine göre, bu ay doların birçok para birimine karşı uzun yılların en yüksek seviyesine çıkması Washington yönetimini geçmiş dönemlerin aksine bu kez rahatsız etmiş görünmüyor.
•    Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, egemenlik iddiasında bulunduğu Tayvan'ı ziyaret etmesi halinde, "askeri karşılık" dahil sert tepkiler verebileceği ileri sürüldü.
•    Morgan Stanley stratejisti Michael Wilson, resesyon endişeleri büyüse de Fed'in para politikasını sıkılaştırmayı durdurmasını beklemek için çok erken olduğunu söyledi.
•    ECB Yönetim Konseyi Üyesi Kazaks Eylül ayında verilecek faiz artış kararının kayda değer büyüklükte olması ve 75 baz puanlık artış için tartışmalara açık olunması gerektiğini söyledi.
•    ECB Yönetim Konseyi üyesi ve İtalya Merkez Bankası başkanı Ignazio Visco, "Verilere bağlı olarak nasıl devam edeceğimizi göreceğiz, ancak bu kademeli bir şekilde ilerlemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Kademeli gidişat 'çok yavaş olmamak, adım adım hareket etmek' anlamına gelir" dedi. ECB'nin bir sonraki adımının çeyrek puan mı yoksa yarım puanlık bir artış mı olması gerektiği sorusunu ise Visco "Şu an bunu söylemenin bir yolu yok" diye yanıtladı.
•    Almanya'da Uniper SE için kurtarma paketi açıklanmasıyla birlikte enerji devinin gaz stoklarından kullanımı durdurması sonrası ülkede gaz stok seviyeleri tekrar yükselişe geçti.
•    Avrupa Birliği üyesi ülkeler, AB Komisyonu'nun geçtiğimiz hafta ortaya koyduğu üye ülkelerin tamamının doğal gaz tüketimlerini Ağustos 2022-Mart 2023 döneminde yüzde 15 azaltmaları teklifini hafifletmeye çalışıyorlar. Üye ülke diplomatları bugün yaptıkları toplantıda, üye ülkelerin enerji bakanlarına sunulmadan önce teklifin revize edilmesini değerlendirdiler.
•    Kremlin: Rusya, Avrupa'ya gaz tedarikini komple kesmekle ilgilenmiyor. Türbin kurulduktan sonra, Kuzey Akım 1 üzerinden aynı hacimlerde gaz tedariki sağlanacak. 
•    Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Rusya'nın Ukrayna'da askeri alt yapıyı yok etmesi yasak değil. Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatına engel yok. 

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!