Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX260721.png

Günlük Forex Bülteni

Yeni Haftanın İlk İşlem Gününde de Dikkatler; Pandemi’nin Yayılım Hızında!

Küresel ekonomik takvimde, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde; öncü PMI dataları gibi önemli verileri takip ettik. Euro Bölgesi ve Bölge’nin lokomotif ülkesi Almanya’nın flaş PMI dataları beklentilerden iyi gerçekleşmeler gösterirken, İngiltere’de açıklanan öncü PMI dataları öngörülerin altında kaldı. Bununla birlikte, yine İngiltere’de açıklanan; Perakende Satış verileri karmaşık görünüm izlerken, ABD’den gelen; öncü Markit PMI datalarında da karmaşık sonuçlar ortaya çıktı. Hafta başından itibaren yeniden gündemin en üst sırasına yerleşen Delta varyantı konusunda; ülkelerin kendi içerisinde ve birbirlerine karşı yeni kısıtlamaları devreye almaya devam ettiği görülürken, İngiltere’nin yeni haftada(bu hafta) AB ile yapılacak olan ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanamaması durumunda; protokolün 16. maddesi kapsamında tek taraflı olarak anlaşmadan ayrılabileceğine dair haber akışı da kritikti. Ancak, küresel ekonomide başta Delta varyantının yayılması olmak üzere yeniden ortaya çıkan karmaşanın; FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının sıkılaştırma ihtimallerini zayıflatacağına dair ortyaya çıkan beklentilerin devamıyla borsalarda ralliler devam etti ve ABD borsalarında tüm zamanların en yüksek gün içi ve kapnış rekorları yenilendi.

Yeni haftanın ilk gününe, Asya borsaları ve ABD vadelilerinde; Çin’den gelen bazı negatif mesajlar(ABD ile ilişkilerin kötüye gittiği) ve Asya’da rekorlar kırılmaya başlanan Covid-19 vaka sayılarının ekonomiler üzerinde oluşturabileceği olumsuzluklara dair beklentiler ile risk alma iştahı bir miktar zayıf başladık. Günün devamında da; ABD-Çin ilişkileri, Pandeminin durumu, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar, önemli ekonomik veriler ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla birlikte; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde yine volatil hareketler oluşabilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!