Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

26.05.2022.png

Günlük Forex Bülteni

Fed’in Faiz Beklentilerinde Değişiklik Yok!
Geçtiğimiz güne Almanya’dan beklentilere paralel gelen büyüme verileri ve Ukrayna Lideri Zelensky’den gelen açıklamalarla başladık. Ukrayna Lideri Zelensky, Rusya ile tüm görüşmelerin durduğunu ve Ukrayna’nın tüm topraklarını alana kadar savaşacak söylemleri küresel tarafta risk iştahına olumsuz yansıdı. Avrupa’nın Rusya’ya petrol ambargosu uygulanıp uygulanmayacağı merak edilirken AB Konseyi Başkanı Michel’den konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Michel, gelecek Avrupa Konseyi toplantısı öncesi Rusya’ya yönelik petrol yaptırımları konusunda anlaşmaya varabileceklerini söyledi.
ECB’nin para politikası hakkında yetkililerden açıklamalar gelmeye devam ediyor. ECB Üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu. Knot, Temmuz ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz artışının masadan daha kalkmadığı ve Temmuz toplantısında masada sadece faiz artırımının olacağını söyledi. Knot ayrıca bu yıl bilanço küçültme tartışmasını beklemediğini belirtti. 
Akşam saatlerinde dikkatler açıklanacak olan Fed FOMC Toplantı Tutanakları’ndaydı. 3 – 4 Mayıs toplantı tutanaklarında Fed üyelerinin, gelecek 2 toplantıda faizin 50’şer baz puan artırılmasının gerekli olduğunu destekledikleri ve Fed’in para politikasını daha hızlı nötr duruma getirmesi konusunda anlaştıkları belirtildi. Tutanaklara göre ayrıca birinci çeyrekte yaşanan daralmaya karşın; ikinci çeyrek sağlam büyüme bekledikleri de belirtildi. 
ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO) yayınladığı makroekonomiye ve bütçeye yönelik tahminlerinde ABD’de enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 6,1 seviyesinde olacağını ve sonrasın yavaşlayacağını öngörürken, 2023 ve 2024 yılı tahminlerini yüzde 3,1 ve yüzde 2,4 olarak belirtti.
Ekonomik takvimdeki verilere göre; Almanya birinci çeyrekte çeyreklik bazda beklentilere paralel yüzde 0,2 yıllık bazda da beklentilere paralel bir şekilde yüzde 4 büyüdü. ABD’de ise dayanaklı mal siparişleri hem normal hem de çekirdek bazda beklentilerin altında gerçekleşti.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu salı günü İsrail’e giderek 15 yıl sonra Dışişleri Bakanı düzeyindeki ilk ziyareti oldu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail ile ticaret hacmini artırmaya kararlı olduklarını belirtti. Kabine toplantısı sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis diye biri yok sözleri üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’dan açıklama geldi. Price, Yunanistan ve Türkiye’de dahil olmak üzere NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve farklılıkları diplomatik olarak çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ettiklerini söyledi. 
Yeni Günde Gündem; ABD Büyüme Verileri Olacak!
Yeni günde resesyon tartışmaları gölgesinde ABD’den gelecek büyüme verileri piyasaların ana gündem maddesi olacak. Gün içinde Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri ve majör merkez bankaları yetkililerinden gelecek açıklamaları yakından takipte olacağız. Yurt içi tarafta ise TCMB’nin açıklayacağı faiz kararını izlemede olacağız. Ekonomik takvimde göre ayrıca ABD’den gelecek İşsizlik Maaşı Başvuruları, Kişisel Tüketim Harcamaları ve Askıda Konut Satışları verilerini takipte olacağız.
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!