Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD260422.png

Günlük Forex Bülteni

Elon Musk ve Twitter Arasındaki Anlaşma Küresel Borsalara Moral Getirdi!

Yeni haftanın ilk işlem gününe de, geçtiğimiz Perşembe akşamı Fed Başkanı Powell’ın şahin tondaki söylemlerinin etkileri, jeopolitik risklerin yeniden tırmanması ve Çin’de hızlanan Covid-19 vaka sayılarının ortaya çıkarttığı büyüme risklerinin(ki Şanghay’dan sonra Pekin’de de karantina tedbirlerinin başlayacak olduğuna dair haber akışları) risk alma iştahı üzerinde oluşturduğu baskının devamı ile başladık.

Fed’e dair piyasalarda oluşan fiyatlamalar sene sonu için yüzde 3 civarında politika faizi oluşumuna işaret ederken; bu kapsamda ABD Doları’nın küresel çapta talep görmesi ile Dolar Endeksi de, 2020 Mart ayından bu yana en yüksek seviyelerini yineledi. Dolar’ın karşısındaki para birimleri, emtialar ve borsa endekslerinde de değer kaybı devam ederken; yatırımcıların bir miktar güvenli liman talebi ile ABD tahvilleri güçlendi(Gelen talepte; tahvilin ana parası güçlendi, faizi ise düştü).

 Rusya-Ukrayna müzakereleri hakkında, önceki gün Zelensky’den gelen: Rusya’nın ele geçirdiği şehirlerdeki olası referandumların, Ukrayna’nın görüşmelerden çekilmesine yol açacağına dair söylem sonrasında, dün Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan da olumsuz açıklama geldi. Açıklamada: Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba’nın, İstanbul’da yeniden bir araya gelmeleri konusunda bir hazırlık olmadığı belirtildi. Açıklamada ayrıca; Rusya ile Ukrayna heyetlerinin yeniden yüz yüze görüşmeler yapılabilmesi için öncelikle bir anlaşmaya ulaşma yönünde önemli adımların atılması gerekliliği vurgulandı.

Çin’de, başkent Pekin’de de sıkı karantinaların geri döneceğine dair endişeler; Asya tarafında fiyatlamalara olumsuz etki ederken, Çin Merkez Bankası ise; 1 yıl vadeli döviz zorunlu karşılıklarını 100 Bp. düşürdü. İlerleyen süreçte ayrıca, Çin Merkez Bankası(PBOC)’nın ekonomiyi desteklemek için yeni teşvik ve destekleri devreye alacağı belirtildi.

ABD’de, açıklanmaya devam eden 1.Çeyrek finansalları da önem arz ederken, Coca Cola’dan gelen pozitif bilançonun etkileri küresel ölçekli sell off’dan dolayı çok etkili olmadı. Geçtiğimiz haftalarda, SpaceX ve Tesla’nın Ceo’su Elon Musk’ın; Twitter’a yönelik yapmış olduğu hisse başına 54.2 Dolarlık teklif reddedilmişti. Dün, bu konusunda çıkan haberlerde; Twitter’ın bu teklifi kabul edeceğinin belirtilmesi, bir miktar oynaklığa neden oldu. İlerleyen saatlerde, Twitter tarafından da; 44 Milyar Dolarlık dev anlaşmanın sağlandığına yönelik teyit gelmesi ile Twitter hisselerindeki yükseliş; teknoloji ağırlıklı bazı önemli şirketlerin(ki Elon Musk tarafından Microsoft’un da satın alınmasına dair spekülasyonlar gündemde)  önderliğinde endekslere de yansıdı.

Yurt içi tarafta ise, TCMB’nin açıkladığı veriye göre; imalat sanayii genelinde Kapasite Kullanım Oranı, Nisan’da yüzde 77.3’ten yüzde 77.8’e yükseldi. TÜİK’in açıkladığı verilere göre ise; Nisan ayında İmalat, Hizmet, Perakende ve İnşaat sektörlerinde güven endeki bir önceki aya göre yükseliş gösterdi.

Kabine toplantısı sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise: Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında çiftçiye 1,1 Milyar TL hibe sağlayacaklarını, fırsatçılıkla mücadele edeceklerini ve enflasyonu yenerek hayat pahalılığını üstesinden geleceklerini söyledi.

Küresel Borsalarında Dikkatler Bir Yandan da; Önemli Şirketlerinin Finansallarında Olacak!

Yeni günde de piyasaların odak noktasında; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ile majör merkez bankalarının(özellikle Fed) politika adımlarına yönelik açıklama(Fed yetkilileri suskunluk döneminde olduğu için diğer merkez bankalarından gelebilir) ve öngörüler olacak. Ekonomik takvimde ise, ABD’den gelecek olan; Çekirdek Dayanıklı Mal Siparişleri, Conference Board (CB) Tüketici Güveni ve Yeni Konut Satışları verilerini takipte olacağız. Yine, ABD’de açıklanmaya başlayacak olan önemli teknoloji şirketlerinin finansallarına dair öngörüler(piyasa kapanışı sonrasında geleceği için) ve Avrupa tarafında da önemli bankalara dair açıklanacak finansallar da, borsalar üzerindeki fiyatlamalarda direkt etkili olabilir.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!