Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-261022.png

Günlük Forex Bülteni

ABD'de konut fiyatları Ağustos ayında bir önceki aya benzer bir hızla geriledi. Mart 2011'den bu yana ilk kez endeksin iki ay üst üste düşüş kaydetmesi sonrasında dolar endeksi ve ABD tahvil faizlerinde hızlı bir gerileme yaşandı. Son açıklanan verilerdeki aylık düşüş, bu yılın başlarından itibaren görülmeye başlayan 12 aylık konut fiyatlarındaki yavaşlamanın devam ettiğini gösteriyor. Daha yüksek faiz oranları talep üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve konut fiyatlarındaki yükselişi zayıflatıyor. Dün açıklanan verilere bakıldığında FHFA konut fiyat endeksinin Ağustos ayında %0,7 düştüğü görülmekte. Ağustos 2021'den Ağustos 2022'ye arasında ise konut fiyatları %11,9 arttı. 
S&P CoreLogic Case-Shiller Salı günkü raporunda, ABD'nin tamamında ev fiyatlarının Ağustos ayında yıllık %13 arttığını açıkladı. Rakam, Temmuz ayındaki %15,6'lık okumadan bir düşüşe işaret ediyor. ABD'nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks ağustosta aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak %1,3 azaldı. Piyasa beklentileri endeksin bu dönemde aylık %0,5 azalması yönündeydi. Aylık bazda Mart 2009'dan bu yana en büyük düşüşü gösteren endeks, temmuzda aylık %0,7 azalmıştı. Bu aylık karşılaştırmalardaki %2,6′lık fark, 1987′den bu yana endeksin tarihindeki en büyük fark, yani fiyat artışları rekor bir hızda yavaşlıyor. S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, konut fiyatlarındaki sert yavaşlamanın ağustosta da devam ettiğini belirtti. Lazzara, temmuzda yüzde 15,6'lık artış gösteren ulusal konut fiyat endeksinin ağustosta yüzde 13 arttığına işaret ederek, "Bu iki aylık değişim oranı arasındaki 2,6 puanlık fark, endeks tarihindeki en büyük yavaşlama." değerlendirmesinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük konut piyasalarını takip eden 10 şehirli bileşik endeks ise Temmuz’daki %14,9′luk artışa kıyasla Ağustos’ta yıllık %12,1 arttı. Daha geniş bir alanı içeren 20 şehirli bileşik endeksi ise geçtiğimiz ayki %16′lık artışa kıyasla %13,1 arttı.
ABD Tüketici Güveni Eylül ayındaki 107.8'den Ekim ayında 102.5'e geriledi. Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerine dayanan Mevcut Durum Endeksi, geçen ay açıklanan 150,2'den 138,9'a keskin bir düşüş gösterdi. Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan  Beklenti Endeksi 79,5'ten 78,1'e geriledi.
Richmond Fed’in anketine göre, birçok imalat firması Ekim ayında daha zayıf koşullar bildirdi. Kompozit imalat endeksi Eylül'deki 0'dan Ekim'de -10'a düşerek Ağustos seviyesinin altına düştü. Yerel iş koşulları endeksi Eylül'de -5'ten Ekim'de -16'ya geriledi ve şirketleri önümüzdeki altı aydaki koşullar konusunda karamsar olduğu gösterdi.
Almanya'da iş ortamı endeksi Ekim ayında 29 ayın en düşük seviyesine geriledi. Rapora göre şirketler önümüzdeki aylar için hala endişeliler ve Alman ekonomisi zorlu bir kışla karşı karşıya. . İmalat tarafında ise üreticiler giderek daha az siparişin geldiğini belirtiyor. Ifo İş Ortamı Endeksi, Eylül ayında revize edilen 84.4 okumasından Ekim ayında 84.3'e geriledi. Mevcut durum endeksinde ise geçtiğimiz aya göre 0.4 puan azalış yaşandı. Ifo İş Beklentileri Endeksi ise Eylül'deki 75,3'ten Ekim'de 75,6'ya yükseldi. Rapora göre, Almanya’da kapasite kullanımı %85,3'ten %84,6'ya düştü, ancak yine de uzun vadeli ortalama olan %83,6'nın üzerinde kalmaya devam ediyor
Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Salı günü Riyad'da düzenlenen Gelecek Yatırım Girişimi (FII) zirvesinde, dünyanın karşı karşıya olduğu mevcut enerji krizinin şimdiye kadarki en kötü kriz olabileceğini paylaştı. Suudi Arabistan'ın enerji bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Salı günü yaptığı açıklamada, bazı ülkelerin acil durum stoklarını piyasaları manipüle etmek için kullandıklarını söyledi.
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Salı günü yaptığı açıklamada, Jeremy Hunt'ın Birleşik Krallık Maliye Bakanı olarak yeniden atandığını doğruladı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!