Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-Daily-260123.png

Günlük Forex Bülteni

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Çarşamba günü, Alman hükümetinin Ukrayna'ya on dört savaş aracı ihraç etmesine izin verme kararının Kiev'in Rusya'ya karşı kendisini savunmasına yardımcı olabileceğinin altını çizdi. Moskova, Alman kabinesinin kararını çok tehlikeli olarak nitelendirerek, bunun Berlin'in daha önceki iddialarıyla çeliştiğini vurguladı. Jeopolitik risk algısının devam etmesi altın fiyatını desteklemeye devam ediyor. Bu sabah ons altın fiyatı geçtiğimiz yıl Nisan ayından sonra gördüğü en yüksek seviye olan 1948 dolara yükseldi. Bugün ise gözler ABD’de açıklanacak olan ekonomik büyüme oranında olacak. Yarın da ABD’de açıklanacak olan PCE rakamı, önümüzdeki hafta yapılacak olan Fed toplantısı öncesinde açıklanacak olan son önemli makro veri olacak. Açıklamalar öncesi dolar endeksi 101 desteğinin üzerinde tutunmaya çalışırken EURUSD paritesinde yükselişin devam ettiği görülüyor. 
ABD Mortgage Bankacıları Derneği (MBA) Çarşamba günü haftalık raporunda, konut kredisi başvurularının 20 Ocak'ta sona eren haftada bir önceki haftaya göre %7 arttığını açıkladı. 30 yıllık sabit ipotek oranı, bir önceki haftaki %6,23'e kıyasla aynı dönemde %6,2'de kaldı.
Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (Ifo) Çarşamba günü yayınladığı raporda, Almanya İş Ortamı Endeksi'nin Aralık ayındaki 88,6 rakamından 1,6 puan yükselerek Ocak ayında 90,2 olarak gerçekleştiğini, ancak beklentilerin biraz altında olduğunu bildirdi. Ocak ayında Cari Değerlendirme Endeksi, aylık bazda 0,3 puan düşerek 94,1'e indi. Beklenti Endeksi ise Aralık ayına göre 3,2 puan artarak 86,4 oldu. Enstitünün Ekonomisti Klaus Wohlrabe, "Muhtemelen bir durgunluk olmayacak, ancak GSYİH muhtemelen ilk çeyrekte - esas olarak tüketim nedeniyle - biraz daralacak" açıklamasında bulundu.
Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Almanya'nın bu yıl %0,2 oranında ekonomik büyüme bekleyebileceğini söyledi. Hükümetin ekonomik raporunu sunan Habeck, "belirgin bir durgunluk belirtisi görmüyoruz" dedi.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kurumun Mart ayında yeni bir artışı teyit ederken faiz oranlarını ne kadar artıracağı konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi.
İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık'taki ÜFE oranının Aralık ayına kadar olan on iki ayda %14,7 olduğunu açıkladı. Rakam, üretici çıktı enflasyonunun %16,2 olduğu bir önceki aya göre düşüşe işaret ediyor. Yıllık üretim enflasyonuna aşağı yönlü en büyük katkı petrol ürünlerinden geldi. Aylık bazda, çıktı fiyatları %0,8 düştü. Hizmet üreticisi fiyatları dördüncü çeyrekte 2021'in aynı üç aylık dönemine göre %5,2 arttı.
İngiltere ve Galler Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü (ICAEW) tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, Birleşik Krallık genelinde iş güveni, hükümetin ekonomi politikasının ve enflasyonist baskıların hafifletilmesinin bir sonucu olarak keskin bir şekilde düştü. Temel iş duyarlılığı endeksi -23,4'e düşerek 2009'daki mali krizden bu yana en düşük seviyeye indi. Raporda, ICAEW'nin yatırım büyümesinde belirgin bir yavaşlama beklediği belirtildi.
ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) Çarşamba günü bildirdiğine göre, ABD'de Stratejik Petrol Rezervindekiler hariç ticari ham petrol stokları 20 Ocak'ta sona eren haftada 500.000 varil artarak 448.5 milyon varile yükseldi. ABD ham petrol rafinerisi girdileri, bir önceki hafta kaydedilen ortalamaya göre günde 127.000 varil artarak günde ortalama 15 milyon varil oldu. Rafineriler kapasitelerinin %86,1'i ile çalışırken, benzin üretimi günlük ortalama 8,8 milyon varile geriledi. ABD'ye yapılan ham petrol ithalatı, önceki haftaya göre günlük 956.000 varil düşüşle günde ortalama 5.9 milyon varil oldu. Toplam ticari petrol stokları dört milyon varil arttı.
Birleşmiş Milletler’in Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler raporunda bu yıl için küresel ekonomik büyümenin yüzde 1,9’a gerileceği öngörülürken, Türkiye’de enflasyonun yüzde 42,4’e düşeceği tahmin edildi.
Yeni Zelanda'nın yeni Başbakanı Chris Hipkins Perşembe günü, ülkesindeki işgücü sıkıntısının işletmeler için önemli bir endişe oluşturduğunu vurguladı ve sorunu çözmek için gelecekte göçmenlik yasasında yapılacak düzenlemeleri göz ardı etmeyeceğini de sözlerine ekledi.
Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını beklendiği gibi 25 baz puan artırarak %4,5'e çıkardı.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!