Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX260122.png

Günlük Forex Bülteni

Önceki Akşam Kapanış Öncesinde Toparlanan ABD Borsaları; Dün Yine Baskı Altında Kaldı!

Dünkü işlem gününe; ABD Başkanı Biden’ın, Rusya-Ukrayna gerginliğinde beklenmedik durumda; NATO Mukabele Gücü’nün aktif hale gelmesi halinde destek sağlamak için 8500 askeri teyakkuza geçirdiğine dair haber akışı, önceki gün açıklanan öncü PMI’lar sonrası küresel ekonomik görünüme dair endişeler ve FED’in FOMC  toplantılarında çıkması muhtemel şahin kararların tedirginliği ile risk iştahı düşük başladık.

Rusya-Ukrayna gerilimi konusunda ilerleyen saatlerde, açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov: Biden’ın, 8500 askeri teyakkuza geçirip, Doğu Avrupa sınırına yığınak yapmasının gerilimi artırdığını söyledi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson: “Putin’in, Ukrayna'nın küçük bir parçasını alabileceğine inanmasına dahi izin vermemeliyiz” derken, CNBC’den gelen haber akışında ise; Biden’ın, Rusya'ya çip ihracatını engellemeyi değerlendirdiği iddia edildi.

Omicron varyantının devam ediyor olması, ekonomiler üzerinde; gerek büyümenin baskılanması, gerekse de arz/tedarik sıkıntıları üzerinden enflsayon rakamlarının yükselmesi açısından risk içermeye devam ediyor. IMF’den gelen açıklamada: “Küresel ekonomi 2022'ye, önceki beklentilere kıyasla daha zayıf bir konumda giriyor. Tedarik zincirindeki bozulmaların ve yüksek enerji fiyatlarının 2022 yılında devam etmesiyle, artan enflasyonun; Ekim ayı raporunda öngörülene kıyasla daha uzun süre kalıcı olması bekleniyor” denldi. IMF ayrıca, 2022 büyüme tahminini yüzde 4.9’dan yüzde 4.4’e çekti.

Yukarıda bahsettiğimix olumsuz etkiler nedeniyle; küresel çapta Omicron’dan çıkış yolları da aranırken, Pfizer-Biontech aşı grubundan dün gelen açıklamada: Omicron varyantına özel bir aşı yapılması için çalışmaların başladığı ve ilk olarak klinik testlerde 1420 kişinin kayıtlarının alındığı bildirildi.

Ekonomik takvimde dün açıklanan verilerden; Japonya Merkez Bankası’nın ölçdüğü Çekirdek TÜFE rakamı, senelik bazda yüzde 0.9 seviyesine yükselirken, Başkan Kuroda veriye dair yaptığı açıklamada: Enflasyondaki artışın pandeminin neden olduğu geçici etkilerden kaynaklı olduğunu söyledi. Almanya’da IFO tarafından açıklanan ekonomik güven endekslerinden; “Mevcut Değerlendirme” beklentieri karşılayamazken, “İş İklimi” ve İ”şletme Beklentileri” ise öngörülerden iyi geldi. İngiliz Sanayi Birliği tarafından açıklanan Sanayi Sipariş Trendi verisi de beklentinin üzerinde gerçekleşme gösterdi. ABD’de açıklanan S&P/CS 20 Önemli Şehir Konut Fiyat Endeksi, aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde artış gösterdi.   CB Tüketici Güveni ise, beklentinin üzerinde gerçekleşme göstermesine karşın; geçen ayki seviyesinden gerileme gösterdi.

Küresel çapta artan riskler sonrasında, ABD borsalarından başlayarak satışlar yeniden derinleşirken;  Dolar Endeksi(DXY) bir ara 96.16 seviyesine yükseldi. Önemli risk göstergelerinden VIX ise, önceki günkü kadar volatil olmasa da; bir ara 36 seviyesine kadar geldi. Tahviller, Ons Altın ve Japon Yeni gibi güvenli liman varlıklarının da; borsalardaki düşüşlerde ara ara talep gördüğü bir günü geride bıraktık.

İç Tarafta Açıklanan Güven Endeksleri, İnşaat Haricinde Yükseldi!

İç tarafta açıklanan dünkü önemli verilerde; Kapasite Kullanım Oranı yüzde 77.6 ile son 5 ayın en kötü seviyesine gerilerken, İmalat Güveni ise 3.4 puan artışla 109.5 seviyesine yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi 2022 Ocak ayında 2021 Aralık ayına göre; hizmet sektöründe %1,2 ve perakende ticaret sektöründe %2,5 artarken, inşaat sektöründe %5,0 azaldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ay sonuna kadar toplamda yaklaşık oalarak 31,9 Milyar TL tutarında  yapılacak olan itfa için düzenlediği ihalelere dün de devam etti. Dün, yapılan TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihalesinde 13,3 Milyar TL tutarında ihraç gerçekleştirildi.

Beyaz Saray’dan Gelen Açıklama; Risk İştahına Şimdilik Olumlu Yansıdı, Akşam Saatlerinde Gelecek FED/FOMC Kararları ve FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları; Küresel Çapta Risk İştahında  Belirleyici Olacak!

Yeni güne, dün akşam Beyaz Saray Sözcüsü Psaki’den gelen: “Biden’ın, Ukrayna’ya asker gönderme niyeti yok” şeklindeki açıklamanın etkisi ile risk iştahının bir miktar toparlanması ile başladık.

Gün içerisinde ekonomik takvimde; Almanya’dan 10 yıllık tahvil ihalesi, ABD’den Mal Ticaret Dengesi ve Yeni Konut Satışları verileri takibimizde olacak. Kanada Merkez Bankası(BOC)’nın politika kararlarının da açıklanacağı günün, piyasalarca merakla beklenen en önemli ekonomik olgusu ise, hiç kuşkusuz; FED’in iki gün süren(dün ve bugün) FOMC toplantıları sonucunda açıklanacak olan karar metnindeki ifadeler ve akabinde FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısı olacak. Özellikle de; tapering’in ne zaman biteceği, ilk faiz artırımının ne zaman ve ne büyüklükte olacağı, sene boyunca ne kadarlık faiz artırımı yapılabileceği ve bilanço küçültmenin başlangıç zamanı ile miktarına ilişkin soru işaretlerinin cevapları kritik olacak.

FED/FOMC kararları öncesinde olsun, sonrasında olsun tahvil faizlerinde oluşacak hareketler de, piyasalardaki fiyatlamaları yakından ilgilendirecek. Keza, Omicron varyantı başta olmak üzere Pandemiye ilişkin gelişmeler, 4.Çeyrek bilançoları ve Rusya-Ukrayna gerilimi gibi kritik konuları da, küresel çapta gün boyunca yine izleyeceğiz.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!