Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX250821.png

Günlük Forex Bülteni

Jackson Hole Sempozyumu Öncesinde Dikkatler; Pandemi ve Kritik ABD Verilerinde!

Dikkatlerin çevrildiği Cuma günü yapılacak olan Jackson Hole Sempozyumu öncesinde piyasalarda; bir yandan kritik ABD verilerinin sonuçları, diğer yandan da Pandemi’nin durumu takip edilmekte. Hafta başında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi(FDA)’nin; 16 yaş üzerindeki kişiler için Pfizer/Biontech aşısına nihai onay vermesi ile ortaya çıkan olumlu hava, ABD’nin Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Direktörü Dr. Antony Fauci’den dün gelen; Moderna ve Johnson&Johnson aşılarının da göreceli olarak yakın zamanda tam onay almasının beklendiğine dair açıklamalara karşın, yerini bir miktar beklemeye bıraktı. Öyle ki, Pandemi’nin durumu; her ne kadar FED’in olası sıkılaştırma kararı için önem arz eden bir gelişme olsa da, diğer yandan hafta başında açıklanan ekonomik verilerdeki karmaşık görünüm(ABD öncü PMI’ları beklentileri karşılayamadı, fakat İkinci El Konut Satışları tahminlerden iyiydi) kafaları kkarıştırdı. Bu kapsamda, dün takip edilen kritik veride; ABD’nin Yeni Konut Satışları beklentilerin kısmen üzerinde gelirken, geçen ayın datası da bir miktar yukarı yönlü revize edildi.

Öte yandan, ABD’nin yanı sıra; diğer majör bölgelerden gelen verilerin durumu da; gerak küresel ekonomik görünüm, gerekse de dolaylı olarak FED sıkılaştırması açısından önem arz etmekte. Bu çerçevede, dün takip ettiğimiz Almanya’nın 2.Çeyrek nihai büyüme rakamlarında; öncü verilerdeki sonuçların  yukarı yönlü revize edildiği görüldü.

Goldman Sachs, FED Tapering’i Konusunda Şahinleşmeye Başladı!

Uluslararası yatırım bankalarının başında gelen Goldman Sachs’dan dün gelen açıklamalarda; FED’in varlık alımlarını azaltma(tapering) duyrusunu Aralık ayında yapma ihtimalinin yüzde 55’den yüzde 35’e düşürüldüğü, buna kaşın; Kasım ayında FED’den bir tapering duyurusu gelme ihtimalinin ise yüzde 25’den yüzde 45’e çıkartıldığı bildirildi. Kurum, ayrıca; varlık alımı azaltımının her ay için 10 Milyar dolar Hazine tahvili ve 5 Milyar Dolar Mortgage Destekli tahvillerden yapılacağını öngördü ve Kasım ayında duyurunun yapılması durumunda 2022 yılının Eylül ayında son kesintinin yapılmasının beklendiğini bildirdi.

Dün ECB adına konuşan Yönetim Kurulu üyelerinden Isabel Schnabel ise: Ekonomide halen güçlü toparlanma beklemeye devam ettiklerini, mikroçipler gibi bazı ürünlerdeki arz yönlü darboğazların şu an için en büyük baskı unsuru olduğunu ve enflasyondaki yükselişlere rağmen orta vadeli enflasyonun çok yüksek değil çok düşük olduğuna dair endişelerin devam ettiğini belirtti.

Afganistan Meselesi de Takip Ediliyor!

Afganistan’ın kontrolünün, yaklaşık 10  gün öncesinde Taliban’ın eline geçmesi sonrasında; bu ülkeden tahliyeler devam ederken, bir yandan; sürecin, Taliban’ın izin verdiği 31 Ağustos tarihinden önce bitirilmesi için yoğun çaba sarfedilirken, bir yandan da; olası gecikme durumu için yoğun diplomasi yürütülüyor. Önceki gün, ABD’nin 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çıkmaması durumunda; bunun olumsuz sonuçlar doğurabileceğine dair Taliban sözcüsünün açıklaması ile gerilen ipler, dün de gergin kalmaya devam etti.

Dün yapılan G7 Liderler Zirvesi kapsamında toplanan Avrupalı Liderler; tahliye sürecinin uzatılması için Taliban’a çağrıda bulunurken, Taliban Sözcüsü ise yaptığı açıklamada: Henüz tahliye sürecinin uzatılmasına dair bir kararı gözden geçirmediklerini yineledi. Akşam saatlerinde ABD’den gelen bir haber akışında da; ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD Savunma Bakanlığı(Pentagon)’nın tavsiyesine uygun olarak Afganistan’dan tahliye sürecini 31 Ağustos’tan sonraya uzatmayacağı bildirildi.

Bugün, Küresel Ekonomik Takvimde; ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Verileri Önem Arz Edecek!

Yeni işlem gününün ekonomik takviminde; ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verilerinin sonuçları fiyatlamalar açısından hayli kritik olacak. Keza, Pandeminin durumu ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelebilecek açıklamalar kapsamında tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da küresel çapta volatil hareketler görülebilir.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!