Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

USDTRY-25052022.png

Günlük Forex Bülteni

Beklenti Altında Gelen Öncü PMI Verileri Piyasaları Boğdu!
Geçtiğimiz güne UBS ve JP Morgan’ın 2022 yılı için Çin büyüme tahminleri aşağı yönlü revize etmesi nedeniyle negatif başladık. Akşam saatlerinde ise dikkatler Fed Başkanı Powell yaptığı konuşmada ekonomi ve para politikası yolundan bahsememesi piyasalar üzerinde etkiye neden olmadı.
ECB’nin para politikasındaki izleyeceği yol merak edilirken, ECB Başkanı Lagarde Dünya Ekonomik Forumu’nun Davos zirvesinde Bloomberg’in sorularını yanıtladı. Lagarde, üçüncü çeyrek sonunda faiz oranının pozitif tarafta olmasının muhtemel olduğunu belirtti. Avrupa için konuşulan resesyon endişelerini de açıklık getiren Lagarde, şu an için Euro Bölgesi’nde resesyon görmediklerini söyledi. ECB’nin bir diğer üyesi ve Fransa Merkez Bankası Villeroy’da açıklamalarda bulundu. Villeroy, gelecek yıl içinde bir zamanda ECB’nin faiz oranı nötr seviyeye geleceğini söyledi. Villeroy ayrıca 50 baz puanlık bir artırımın ECB’nin görüş birliği sağladı bir konu olmadığını belirtti. Villeroy’un 50 baz puan açıklamasına karşın ECB Üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann, Temmuz ayındaki toplantı için 50 baz puanlık artışın uygun olduğunu ve faizin yılı pozitif bölgede tamamlamasının olağanüstü önemli olduğunu belirtti. 
Atlanta Fed Başkanı Bostic akşam saatlerinde açıklamalarda bulundu. Bostic, para politikası yapıcılarının belirsizliklere dikkat ederek sıkılıştırma politikasında dikkatli bir şekilde ilerlemeleri gerektiğini söyledi. Bostic ayrıca Fed’in resesyona neden olmadan enflasyonu kontrol altına alacağından emin olduğunu belirtti. 
Ekonomik takvime göre; Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’de Hizmet PMI verilerini beklentilerin altında kalırken, İngiltere hariç Almanya ve Euro Bölgesi’nde İmalat PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de ise İmalat ve Hizmet PMI verileri beklentilerin altında kaldı.
Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmaması yurt içi tarafta diploması trafiğini artırdı. Finlandiya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Finlandiya ve İsveç heyetinin yeni günde Ankara’ya geleceği belirtildi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’de Türkiye’yi ikna etme konusuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırıları yüzünden en çok zarar gören NATO ülkesi olduğunu bu yüzden Türkiye’nin endişelerinin giderilmesi için bir yol bulunması gerektiğini belirtti. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Bakanlığı’ndan da konuyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, Türkiye’nin NATO’nun toplu güvenlik ilkesi kapsamında terör örgütlerine destek veren İsveç’ten somut güvenceler beklediğini belirtildi. 
Yeni Günde Gündem; Fed FOMC Toplantı Tutanakları Olacak!
Yeni günde öğlen saatlerinde açıklama yapacak ECB Başkanı Lagarde’ı ile akşam saatlerinde açıklanacak Fed Para Politikası Toplantı Tutanaklarının yanı sıra Rusya – Ukrayna gerilimine dair gelişmeleri ve majör merkez bankası yetkililerinden gelecek açıklamalar gündemimizde olacak. Ekonomik takvime göre ise; resesyon endişelerinin gölgesinde gelecek Almanya Büyüme verisi ile ABD’den gelecek Dayanıklı Mal Siparişi verilerini takipte olacağız. 
 **Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, Dünya, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!