Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

EURUSD240422.png

Günlük Forex Bülteni

Jeopolitik Riskler, Fed Baskısı ve ABD Hizmet PMI’ı; Risk İştahını Cuma Günü de Daralttı!

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe, önceki(Perşembe) akşam Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’in yaptığı açıklamaların yansımalarıyla başladık. Fed Başkanı Powell’ın yaptığı şahin açıklamalar; ABD Doları’nda artışa sebep olurken, ECB Başkanı Lagarde ve BoE Başkanı Bailey’in Rusya-Ukrayna krizi üzerinin ekonomilerini olumsuz yönde yorumlaması; Avrupa endekslerinin yanı sıra, Euro ve Pound ’da da değer kaybına neden oldu. Yine, Fed’in beklenenden daha hızlı sıkılaştırmaya geçeceği beklentisi üzerinden; birçok emtia ve diğer borsa endeksleri üzerinde de baskı görüldü. Cuma günü ayrıca, Almanya Merkez Bankası(Bundesbank) yapmış olduğu değerlendirmede: Savaşın devam etmesi ve Rusya’dan kömür ve petrol ithalatına yasak uygulanması nedeniyle, Alman ekonomisinin resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu belirterek; Lagarde’ın çekincelerinin haklı olabileceğinin işaretini verdi.

Jeopolitik meseleler konusunda; AB Komisyonu’nun, Rus Rublesi ile ödeme talebi üzerine Perşembe günü bir rehber belge gönderdiğini açıklaması ve belgede: AB şirketlerinin yaptırımları ihlal etmemek kaydıyla Rus Rublesi talebine yasal olarak uyabileceğinin belirtilmesi önemliydi. Yine, Kremlin tarafından gelen: “Putin, Kiev'in karşılıklı kabul edilebilir çözümleri istemeye hazır olmadığını gösterdiğini söyledi” şeklindeki açıklama da barışa dair umutları zayıflatarak risk iştahına olumsuz yansıdı.

Geçtiğimiz Cuma günü, ekonomik takvimde ise; küresel çapta öncü PMI dataları takip edildi. Avrupa tarafında; Almanya imalat PMI ile İngiltere hizmet PMI verileri beklentilerin altında kalırken, diğer veriler(Almanya hizmet PMI, İngiltere imalat PMI ve Euro Bölgesi hizmet ve imalat PMI verileri) beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Markit PMI verilerinde; Hizmet PMI’ı beklentilerden kötü gelirken, İmalat PMI’ı öngörülerden iyi geldi. Özellikle, Hizmet PMI’nın beklentilerden kötü gelmesi de; ABD ekonomisinin GSYİH’na hizmet sektörünün üçte iki oranında etki etmesi açısından piyasalara olumsuz yansıdı.

Aynı günün akşamında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan gelen: ABD ekonomisinin güçlü olduğu ve ileride resesyon beklemediğine dair söylemin yanı sıra; enflasyonu dizginlemek için stratejik olmayan bazı Çin mallarının gümrük vergilerinde indirime gidebileceğine dair açıklamalar ise fiyatlamalar üzerinde çok etkili olmadı. Keza, ECB Başkanı Christine Lagarde’dan gelen: Varlık alım programının yılın üçüncü çeyreğinin başlarında sonlandırılması ve yıl sonundan önce faiz oranlarının artırılmasına dair güçlü bir ihtimal olduğunu söylemesi de Eurı varlıklarını çok etkilemedi.

Hafta sonunda, Rusya-Ukrayna gerilimine dair Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky’den kritik açıklamalar takip ettik. Rusya’nın, Mariupol’dan sonra Odessa’da da saldırılarını artırması sonrasında konuşan Zelensky: “Bu savaşı durdurmak için Putin ile görüşmeye razıyım, ancak Rusya sözde referandumlar düzenlemeye kalkarsa; Ukrayna, müzakerelerden çekilecektir” dedi.

Yine, Fransa’da ilk turu 10 Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin 2.turu da dün itibariyle Macron’un zaferi ile sonuçlandı. Ancak, aşırı sağın güçlü adayı Marine Le Pen’in oylarında bir önceki seçimlere(2017) göre 8 puanlık artış olması ve 1.tur seçimlerinde yüzde 22 oy oranı ile üçüncü olan Melenchon’un, 12-19 Haziran Ulusal Meclis seçimleri için: Macron’a oy vermeyin çağrısında bulunması, Fransa’da yeni bir hükumet krizinin oluşabileceğinin sinyallerini verdi.

Piyasalar; Yeni Haftaya da Sancılı Başladı. Jeopolitik Riskler ve Fed Beklentileri Yine Ön Planda!

Yeni haftaya da sancılı başlayan piyasaların odak noktasında yine; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelişmeler ile majör merkez bankalarının(özellikle Fed) politika adımlarına yönelik açıklama ve öngörüler olacak. Ekonomik takvimde ise, Türkiye’den; Kapasite Kullanım Oranı ile İmalat Güveni ve Almanya’dan; İfo Endekslerini takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!