Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX250322.png

Günlük Forex Bülteni

Brüksel’den Çok Ciddi Bir Yaptırım Gelmemesi Risk Alma İştahını Toparladı!

Dün, küresel tarafta dikkatler; Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak olan NATO, AB Liderler Zirvesi ve G7 toplantılarındaydı. Ukrayna Lideri Zelensky, video konferans yöntemiyle NATO zirvesine katıldı. Bağlantı ile ilgili ilk gelen bilgiler; Zelensky’nin, uçuşa yasak bölge ve NATO’ya katılma talebinde bulunmadığını söylediği şeklindeydi. NATO zirvesinden gelen diğer kritik bilgiler ise; ABD ve NATO yönetim kanadından, Rusların nükleer eylem yapma riskine hazırlandıklarının belirtilmesiydi. Konuya ilişkin olarak NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Ukrayna'ya biyolojik, kimyasal, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı koruma sağlamak için siber güvenlik ve ekipman yardımı yapma kararı aldık” dedi. ABD Yönetimi ise, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma’nın 300’den fazla üyesini ve Rus devletine ait 48 büyük savunma şirketini yaptırım listesine aldı.

Bu gelişmelere karşın, Rusya cephesi ise; sahadakinin aksine âdet haline getirdiği pozitif söylem diline devam etti. Kremlin Sözcüsü Peskov: Putin ile Rusya Güvenlik Konseyi'nin toplantısında, Ukrayna ile müzakerelerin yavaş ilerlemesinden duyulan üzüntünün ifade edildiğini söyledi. Gerek Rus tarafının bu ılımlı söylemi, gerekse de Brüksel’den ciddi bir yaptırım gelmemesi, piyasalardaki risk iştahına olumlu yansıdı. Bu bağlamda, yaklaşık 1 ay sonra açılan Moskova borsası ve Ruble başta olmak üzere Rus finansal varlıkları da pozitif bir görüntü çizdi.

Euro Bölgesi’nde stagflasyon ve resesyon riskleri konuşulurken, ECB Yönetim Kurulu Üyesi Elderson’dan kritik bir açıklama geldi. Elderson: bu yıl ECB’nin faiz artırımı yapma olasılığının göz ardı edemeyeceklerini söyledi. Fed kanadında konuşan en güvercin üyelerden Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ise: “Görüşlerim altı ayda dramatik şekilde değişti. 7 faiz artışı öngörüyorum. Ancak, bazı dengesizlikler ortadan kalkarsa bu miktara gerek kalmayabilir” dedi.

Ekonomik takvimde takip ettiğimiz verilerde; Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD öncü PMI verileri büyük oranda(İngiltere İmalat PMI’ı kötüydü) beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD’de Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 200 Bin’in de altına(187 Bin) inerken, buna karşın; Dayanıklı Mal Siparişleri ise beklentileri karşılayamadı.

Kavcıoğlu: Cari Denge Beklentilerindeki Sapma, Enerji Fiyatlarından Kaynaklı!

Yurt içi tarafta ise; TCMB’nin düzenlediği yılın ilk yatırımcı toplantısında, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarını takip ettik. Özellkle de, Kavcıoğlu’nun: cari denge ve enflasyon beklentilerindeki sapmanın enerji fiyatlarından kaynaklı olduğuna yönelik vurgusu önemliydi.

 TCMB’nin, geçtiğimiz Perşembe yaptığı PPK toplantısının dün yayımlanan özetinde ise: Tüm araçların Liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanılacağı ve para politikası duruşunun; enflasyon görünümüne yönelik risklerin kaynağına, kalıcılığına ve para politikası ile ne ölçüde kontrol altına alınabileceğine dair değerlendirmeler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla sürdürülebilir fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirleneceğini belirtildi.

Yine, dün TCMB’nin açıkladığı veriye göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Brüt Döviz Rezervleri, geçen haftaya göre 1 milyar 164 Milyon Dolar artış gösterdi.

Bugün, AB Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirisi Takip Edilecek!

Yeni işlem gününde de; Rusya-Ukrayna gerilimine dair gelecek yeni haberler fiyatlamalar açısından önemli olacak. Yine, majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da, ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli verilerle birlikte takibimizde olacak.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!