Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

DX250222.png

Günlük Forex Bülteni

Biden’ın, ABD Askerlerinin Savaşa Girmeyeceği Açıklaması; Risk İştahına Hayli Olumlu Yansıdı!

Putin’in Çarşamba akşamı, Rus askerlerinin Donbass bölgesine girmeleri emrini vermesi; dün Asya seansından başlayarak “savaş” fiyatlamalarını beraberinde getirdi. İlerleyen saatlerde, Donbass bölgesinin haricinde; Kiev başta olmak üzere bir çok Ukrayna kentine bombalı saldırıların yapıldığı ve Kırım Yarımadası çevresinde de Karadeniz üzerinden Rus birliklerinin konuşlandırıldığı haberleri üzerine tansiyon yükseldi. Ukrayna Ordusu’nun savaşa dahil olmasıyla da risk alma iştahında yaşanan sert daralmaya paralel olarak; borsalar ve -ABD Doları ile Japon Yeni haricindeki- birçok para birimi sert bir şekilde düşerken; Tahviller ve Ons Altın güvenli liman talebi gördü. Malum olduğu üzere, petrol ve doğal gaz fiyatları da; Dünya’nın  en büyük enerji üreticilerinden Rusya ile bağların kopacağı ve bu bağlamda enerji darboğazı oluşacağı endişeleri ile hızla yükseldi.

Rus saldırısının ne zaman biteceği merak edilirken, Kremlin’den gelen açıklamada: Rusya’nın, Ukrayna’daki operasyonunun Putin’in belirlediği iki amacı takip etmek için tasarlandığı vurgulandı ve Putin’in, Rusya’nın askeri operasyonun ne kadar süreceğine; operasyonun ilerlemesine ve amaçlarına göre karar vereceği belirtildi. Akşamüzeri Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un: “Rusya, Birleşmiş Milletlerin adalet ve prensiplerine dönmek için her zaman diyaloğa hazır olacak” şeklindeki açıklaması ile risk iştahı bir miktar toparlandı.

Gün içerisinde; Batı Dünyası, NATO ve Birleşmiş Milletler gibi önemli siyasi kurumlardan sert tepkiler yükselirken, akşamüzeri açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Johnson: Rusya ile olan ticaretlerini askıya aldıklarınıı ve Rus bankalarının Londra’daki varlıklarını dondurduklarını açıkladı. Akşam saatlerinde ise tüm dikkatler; ABD Başkanı Biden’ın vereceği tepkiye çevrildi. Biden, yaptığı açıklamalarda: 4 büyük Rus bankasını engelleyeceklerini, 1 Trilyon Dolarlık mal varlığına sahip Rus bankalarına yaptırım uygulandığını ve Rusya’nın; Dolar, Euro, Pound ve Yen gibi para birimlerinde ticaret yapmasını da kısıtlayacaklarını söyledi. Biden’ın: “ABD güçleri Rusya’da savaşmayacak” şeklindeki söylemi ile de küresel risk alma iştahı hızla toparlandı; ABD borsaları sert kayıplarını telafi ederek, artıya geçti.

Jeopolitik Riskler Henüz Sona Ermedi; Kiev’in Durumu Kritik Olacak!

Yeni güne; Ukrayna’nın Çernobil nükleer tesislerinin Rusya’nın kontrolüne geçtiğine dair Ukrayna Başbakanı Shmyhal ‘ın tedirgin edici açıklamaları ile başladık. Keza, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy’nin: Rus sabotaj birliklerinin Kiev'de bulunduğuna dair açıklamaları da kritikti. Bu bağlamda, günün devamında; Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın durumu ve Batı Dünyasının tepkisini yine takipte olacağız.

**Bülten için haber ve ekonomik veri kaynakları: Foreks Haber, BloombergHT, İnvesting

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!