Bu bilgiler arşiv niteliğindedir.

SP500-H4-251122.png

Günlük Forex Bülteni

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Dave Ramsden Perşembe günü yaptığı konuşmada daha fazla faiz artırımını desteklese de, ekonomi ve enflasyon baskıları beklentilerinden farklı gelişirse faiz oranlarını düşürmeyi düşüneceğini söyledi. İngiltere Merkez Bankası İzleme Konferansı'nda açıklamalarda bulunan Ramsden, "artan maliyetler ve firmaların fiyatlandırma baskılarından kaynaklanan yurt içi enflasyonist baskıların hafiflemeye başladığından henüz emin olmadığını" vurguladı. Ramsden'ın yaptığı konuşmada, “Hareketlerimizin mevcut durumun hanehalkına getirdiği güçlükleri artırdığının farkındayım. Global piyasalar ve İngiltere piyasaları, ekonomik ve finansal gelişmelere karşı hassas ve hassas olmaya devam ediyor. Yurt içi enflasyon baskısının hafiflemeye başladığına henüz emin değiliz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt Perşembe günü yaptığı açıklamada, eski başbakan Liz Truss'un Eylül ayı sonlarında yaptığı ve daha sonra istifasıyla sonuçlanan mini bütçe önerisinin uzun vadeli ekonomik etkisi olmadığına inandığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos Perşembe günü Milano'daki Analiz Forumu'nda yaptığı konuşmada enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini belirtti. De Guindos, enflasyonun önümüzdeki 3 ila 4 ay içinde fazla artmayacağına inanıyor ve ardından düşmeye başlamasını bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Gabriel Makhlouf, "Biz ve diğer merkez bankaları enflasyonu hedefe getirmek için gerekli adımları atarken, şüphesiz varlık fiyatlarında daha fazla düşüş riski ve daha da önemlisi küresel finans piyasalarının bazı bölümlerinde potansiyel bozulma dönemleri var" dedi. İrlanda Merkez Bankası başkanı olarak da görev yapan Makhlouf, ECB yetkililerinin 15 Aralık'ta yapılması planlanan toplantıda faiz artırımına ihtiyaç duyulduğu konusunda geniş çapta hemfikir olduklarını belirterek, şu anda herhangi bir kararı göz ardı edemeyeceğini sözlerine ekledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyonu orta vadeli hedefine çekmek için faiz artırımlarının muhtemelen kısıtlayıcı bölgeye itilebileceğinin altını çizdi. Schnabel, Londra'daki Bank of England Gözlemciler Konferansı'nda yaptığı konuşmada, "Şimdiye kadar gelen veriler, nötr oran tahminlerine yaklaşmamıza rağmen, faiz oranı ayarlamalarının hızını yavaşlatma alanının sınırlı kaldığını gösteriyor" dedi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği enerji bakanlarının gaz fiyatlarına üst sınır getirilmesi konusunda bir karara varmadığını ve görüşmelerin Aralık ayında devam edeceğini belirtti.

S&P Global tarafından Perşembe günü yayınlanan bir ön rapora göre, Japonya'da özel sektör faaliyeti Kasım ayında geriledi. Bileşik Üretim Endeksi Ekim'deki 51,8'den 48,9'a düşerek üç aydaki ilk üretim düşüşüne işaret etti. Bu arada, Hizmetler İş Faaliyetleri Endeksi 53,2'den 50'ye düşerken, İmalat Üretimi Çıktı Endeksi Ekim'deki 48,7'den Kasım'da 46,3'e yükseldi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da enflasyon yıllık bazda Kasım ayında %3,8'e ulaştı. Tüketici Fiyat Endeksi, %3,6 artış öngören beklentilerden fazla arttı. Çekirdek enflasyon yıllık bazda %3,6 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Japonya hükümeti, Kasım ayına ilişkin aylık raporunda ülke ekonomisinin genel değerlendirmesini değiştirmeden, ılımlı bir toparlanma kaydettiğini ancak küresel ekonomik yavaşlama ve finansal piyasa dalgalanmalarından kaynaklanan riskler konusunda temkinli kaldığını belirtti.

Çin'de COVID-19 vakalarının son 24 saatte 32.943'e ulaştığını ve günlük olarak pandeminin başlangıcından bu yana yeni en yüksek noktaya ulaştığını bildirdi. Dün, 6,6 milyon kişinin yaşadığı Zhengzhou vatandaşlarına, yiyecek satın almak veya tıbbi tedavi görmek dışında beş gün evde kalmaları emredildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarını 150 baz puan indirerek %9'a çekeceğini duyurdu.

Uyarı: Bu bölümde yer alan yatırım ile ilgili bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamına girmemektedir. Bu bölümde yer alan yorumlar ve tavsiyeler, yorumda bulunan kişilerin şahsi görüşlerine dayanmaktadır. Bu nedenle sadece bu bölümde yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmemelidir.

trive-sifir-komisyon-compact
Parasının değerini bilene asla durmak yok Sıfır komisyon fırsatı ile hisse alım-satımı Trive’da!